9 znaków, że cierpisz na niedobór witaminy B12 i jak z nim walczyć

Tagi , , , ,

Witamina B12 jest witaminą łatwą do zdobycia, zarówno poprzez żywność, jak i suplementy – na nasze szczęście, ponieważ niedobór może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwów i funkcji poznawczych. Ten składnik jest ważny w neurorozwoju płodu, niemowlęcia i dziecka, ale może również pomóc w depresji i zapobiegać demencji. Dlatego tak ważne jest rozpoznawanie sygnałów, że cierpimy na niedobór tego składnika.

Jak dowiedzieć się, czy masz niedobór witaminy B12 i dlaczego potrzebujesz tego ważnego składnika odżywczego?

Objawy łagodnych niedoborów

Objawy niedoboru witaminy B12 wahają się od łagodnego zmęczenia do poważnych powikłań neurologicznych. Osoby z łagodnym niedoborem witaminy B12 mogą odczuwać tylko zmęczenie. Witamina B12 reaguje ze związkami w organizmie, wytwarzając DNA i energię, dlatego jej niedobór może prowadzić do zmęczenia. Łagodny do umiarkowanego niedobór witaminy B12 może powodować anemię, gdy organizmowi brakuje wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek, aby pomóc w dystrybucji tlenu. Niedokrwistość spowodowana niedoborem witaminy B12 często powoduje pęknięcia lub owrzodzenia wokół ust.

Objawy umiarkowanych niedoborów

Umiarkowany niedobór witaminy B12 może prowadzić do anemii zwanej makrocytozą, kiedy czerwone krwinki się powiększają. Stan ten zazwyczaj nie powoduje objawów, ale może pojawić się podczas rutynowych badań krwi. Umiarkowany niedobór może również prowadzić do neuropatii obwodowej lub uszkodzenia nerwów poza mózgiem i rdzeniem kręgowym. Objawy neuropatii obwodowej obejmują problemy czuciowe, takie jak mrowienie lub drętwienie dłoni i stóp oraz zapalenie języka, które może powodować nadwrażliwość na pikantne lub kwaśne potrawy.

Poważny niedobór witaminy B12

Poważny niedobór może skutkować poważnymi objawami neurologicznymi i psychiatrycznymi: drażliwością, depresją, psychozą, demencją. Może również powodować poważniejszą anemię i problemy z innymi komórkami krwi, stany zapalne, osłabienie serca i bezpłodność.

Leczenie niedoboru witaminy B12

Ludzie najbardziej zagrożeni niedoborem witaminy B12 to ci, którzy spożywają mało pokarmów zwierzęcych. Chodzi tu na przykład o jajka i mięso, które są jedynymi naturalnymi źródłami tej witaminy. Te osoby mogą nie jeść wystarczającej ilości pokarmów zwierzęcych z powodu wyborów etycznych albo ograniczeń społeczno-ekonomicznych, jak w wielu krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie pokarmy zwierzęce mogą być drogie. Niedoborowi witaminy B12 można zapobiegać poprzez spożywanie pokarmów zwierzęcych, lub poprzez doustne suplementy i wzbogaconą żywność. Zagrożone mogą być też osoby przyjmujące leki zmniejszające kwas żołądkowy i pijące alkohol również mogą być zagrożone.

Poprzedni

4 sposoby na zmniejszenie wzdęć

8 czynników i nawyków, które wpływają na zdrowe serce

Następny

Dodaj komentarz