Astma i alergie występują coraz częściej. Dotyczą coraz młodszych dzieci, niektóre rodzą się już z poważnymi zaburzeniami. Dla ich rodziców jest to oczywista przeszkoda dla uprawiania sportu. Dzieci te są trzymane pod kloszem. Ponadto wielu dorosłych asmatyków i alergików także unika aktywności ze strachu przed zaostrzeniem dolegliwości. Czy słusznie się obawiają?
Sport dla astmatyków
Okazuje się, że sport dla astmatyków jest wręcz wskazany, chociaż obawiają się oni ataku duszności, jaki jest charakterystyczny dla tej choroby po wysiłku fizycznym. Jednak leczenie astmy jest coraz skuteczniejsze, a odpowiednio dobrane lekarstwa pozwalają na osiąganie bardzo wysokich wyników sportowych. Ponadto sport jest czynnikiem jaki przyśpiesza leczenie astmatyków. Poprawia ukrwienie płuc, rozszerza pęcherzyki płucne i polepsza ich pojemność. Głębszy oddech z pewnością przynosi ulgę osobom cierpiącym na duszności, poprawia ich komfort życia. Zmniejsza ryzyko wystąpienia bezdechu w nocy, polepszając jakość snu. Pozwala na zwiększenie wydolności organizmu dzięki czemu dzieci chore na astmę nie są opóźnione w rozwoju względem swoich rówieśników.
Alergia to nie przeszkoda
Astma i alergia wziewna często doprowadza do braku aktywności oraz jej ograniczenia. Tymczasem wystarczy wprowadzić kilka prostych zasad do codziennych ćwiczeń, aby móc cieszyć się sportem dokładnie tak, jak każda inna osoba. Wcale przy tym nie trzeba rezygnować z treningu na zewnątrz. Przede wszystkim alergicy powinni być świadomi tego co ich uczula oraz jaki jest okres kwitnienia danych roślin. W tym okresie wystarczy, że będą omijać miejsca pylenia lub w danym okresie czasu trenować coś pod dachem. Ważna jest ponadto pora wykonywania ćwiczeń na zewnątrz. Pyłki unoszą się w powietrzu w największym zagęszczeniu najczęściej rano oraz w godzinach wieczornych. W okresie kwitnienia uczulających roślin na jogging najlepiej wybrać się w godzinach po południowych, gdy właśnie spadł deszcz. Sucha pogoda i spiekota sprzyjają uczuleniom.