Ludzie wciąż są podzieleni, dla jednych jedynym słusznym źródłem białka są produkty pochodzenia zwierzęcego. Natomiast białko roślinne jest dla nich mniej wartościowe. Uważają, że tylko jedząc mięso można być w pełni zdrowym. A jak wygląda prawda?
Białko roślinne a białko zwierzęce
Oba rodzaje tego białka mają zalety. Zaletą białka roślinnego jest przedewszystkim to, że nie zawiera dużych ilości tłuszczu zwierzęcego, jaki jest niekorzystny dla człowieka. Pokutuje opinia, że mimo to białko zwierzęce jest mniej przyswajalne. Weganie jednak są zdania, że jest to mit, a oba białka są tak samo dobrze przyswajalne. Mimo że białka zwierzęce wydają się do człowieka lepiej dopasowane. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że wiele zwierząt żyjących na ziemi w przeszłości i współcześnie. Spożywa wyłącznie białka pochodzące z roślin, alg morskich i wodorostów. Są to największe żyjące zwierzęta na naszej planecie, jak na przykład słonie. Jeśli ktoś chciałby kłócić się o różnice między zwierzętami a człowiekiem. Warto wspomnieć, że coraz więcej sportowców przechodzi na dietę wegańską. Nie narzekają oni na brak siły lub mniejszą siłę w porównaniu z innymi sportowcami, wręcz przeciwnie. Istnieją także weganie kulturyści, których mięśnie niczym nie różnią się od mięśni ludzi na diecie mięsnej. Wszak wiele roślin zawiera znacznie więcej białka niż na przykład mięso.
Jaką dietę wybrać?
Wybór preferencji diety zależy od każdego człowieka osobno. Powinien on jedynie zadbać o odpowiednie proporcje elementów diety. Najzdrowszymi opcjami są łączenie białek roślinnych i zwierzęcych, oraz jedzenie wyłącznie białek roślinnych. Jeśli ktoś woli mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego powinien uważać na poziom tłuszczów. Zamiast na przykład zajadać się stale czerwonym mięsem. Lepiej jeść częściej rybę lub mięso królicze, słynące z tego, że zawiera najwięcej białka ze wszystkich mięs. Ma także wiele witamin i mikroelementów, a przy tym niewielką ilość tłuszczu. Do diety warto wprowadzić również jaja.