Czym jest psychodietetyka?

, , Tagi , , , , ,

Jeszcze w ubiegłym wieki mało kto zaliczał dietetykę do nauk i nikt nie zwracał uwagi na wpływ jedzenia na zdrowie. Współcześnie doszło do rewolucji i dieta jest ważna dla coraz większego grona ludzi, także dla wielu lekarzy i terapeutów.

Holistyka zawitała do diety

W modzie jest medycyna holistyczna, biorąca pod uwagę całego człowieka, również jego psychikę. Uważa się, że jest ona na równi ważna z ciałem i bez jednoczesnego leczenia i ciała i umysłu, niewiele można zdziałać. Jedzenie jest jednym z najważniejszych elementów w naszym życiu. Na tle diety powstaje wiele fobii, dysfunkcji, szczególnie współcześnie. Jednocześnie są one tematem tabu, większość ludzi otyłych, lub o dziwnych nawykach żywieniowych czuje się zawstydzona tym co się z nimi dzieje. Dlatego w dietetyce również ważne zaczyna być branie pod lupę zachowań człowieka oraz zastosowanie takich technik, które pozwolą na jak największy sukces w terapii. Każdy, kto próbował zrzucić wagę, wie że jest to przedsięwzięcie bardzo stresujące i wymagające nakładu sił. W wielu przypadkach nie może się udać bez pomocy wykwalifikowanych pomocników. Tymi zagadnieniami właśnie zajmuje się psychodietetyka, nowa dziedzina nauki.

W czym pomoże psychodietetyk?

Jest to osoba, do której warto zwrócić się ze swoim problemem. Podczas gdy zwykły psycholog nie ułoży odpowiedniej diety i nie pomoże doraźnie, dietetyk będzie umiał to zrobić. Psychodietetyk przyda się nie tylko osobom chorującym na takie zaburzenia jak na przykład ortoreksja, zajadającym stres, ale przede wszystkim zajmie się profesjonalnie tymi, którzy po prostu chcą schudnąć. Często nie otrzymują oni odpowiedniego wsparcia, są wyśmiewani, a najbliżsi wątpią w to, że kiedykolwiek uda im się schudnąć. W takich warunkach trudno o właściwą motywację. Psychodietetyk będzie wiedział co zrobić by ją pobudzić. Psychodietetyk wie, że ważniejszym procesem dla pacjenta jest to, co toczy się się w jego psychice i umyśle, a w mniejszym stopniu istotne jest ciało. Prawidłowe przygotowanie psychiczne gwarantuje szybsze, trwalsze i bardziej skuteczne efekty.

Poprzedni

Mity o metabolizmie

Nietuczące przekąski w czasie odchudzania

Następny

Dodaj komentarz