Dieta północna

, , Tagi , , , ,

Do tej pory królową diet nieoficjalnie była dieta śródziemnomorska uznawana za jedną z najzdrowszych. Ale powoli na pierwszy plan wysuwa się dieta północna, zwana inaczej nordycką. Oto odpowiedź na pytanie dlaczego.

Zalety diety północnej

Przede wszystkim dieta ta pozwala zwalczyć dwa z największych problemów współczesnych jeśli chodzi o choroby cywilizacyjne. Zmniejsza zachorowalność na cukrzycę typu drugiego oraz obniża poziom cholesterolu. Dieta ta pozwala na lepsze przyswajanie glukozy, jest łagodna dla trzustki. Również ważne jest to, że dieta ta ma potwierdzoną wysoką skuteczność w ułatwianiu przyswajania składników mineralnych oraz witamin z pokarmów, dlatego organizm znacznie więcej czerpie z mniejszej ilości jedzenia. Dzięki temu jedząc mniej jesteśmy dobrze odżywieni, a przy tym szczuplejsi. Jest to właśnie znamienne dla osób pochodzących z terenów bardziej na północ – w przeciwieństwie do niektórych narodów nie objadają się oni nadmiernie ani nie biesiadują przy stołach. Popularne jest również uprawianie sportów, na przykład joggingu.

Menu z północy

Co właściwie jedzą narody z północy? Co ciekawe ich dieta jest raczej uboga w warzywa i owoce, co z pewnością ma związek z bardziej surowym klimatem. Głównie z owoców zjadają jagody, borówki, maliny, których jest dostatek, brukselkę oraz warzywa kapustne. Podstawę ich diety stanowi mięso, najczęściej dziczyzna (jelenie, dziki) oraz ryby uzupełnione w oleje i produkty z pełnego ziarna (głównie żyto, jęczmień, owies). Najwięcej w diecie skandynawskiej jest białka, oraz niewielka ilość węglowodanów. Nie brak tu również produktów mlecznych, ale ważne jest by były one chude, ponieważ w diecie bardziej używa się olejów roślinnych, które zastępują często tłuszcz zwierzęcy. Ważny jest fakt, że narody z północy nie są znane z picia dużej ilości alkoholu. Najczęściej alkohol jest tam bardzo trudno zdobyć i nie serwują go żadne restauracje. Z pewnością ma to również wpływ na zachowanie większego zdrowia.

Poprzedni

Przesądy o zdrowym żywieniu dzieci

Nauka świadomego odżywiania

Następny

Dodaj komentarz