Podczas przeżywania nerwowych sytuacji w organizmie ludzkim natychmiast zachodzą reakcje chemiczne źle oddziałujące na organizm. Jednak na tym skutki stresu się nie kończą, mają znacznie bardziej długotrwałe skutki.
Stres a choroby
Dziś wiadomo już, że stres jest bardzo szkodliwy i przyczynia się nawet do tak ciężkich chorób jak nowotwory lub do ciężkich zaburzeń psychicznych jak depresje. Nie było to tak oczywiste na początku lat 40. ubiegłego wieku, kiedy to naukowcy Franz Alexander oraz Helen Flanders – Dumbar odkryli, iż stan psychiczny człowieka wpływa na takie organy jak tarczyca, powodując jej zaburzenia, ma również wpływ na powstawanie nadciśnienie, astmę, egzemę, atopowe zapalenie skóry, zapalenie jelit, gościec, wrzody żołądka oraz dwunastnicy. Lista ta jest znacznie dłuższa. Oczywiście nie dzieje się to pierwszego dnia, kiedy przeżywamy stresową sytuację, ani nawet sam fakt istnienia stresowych sytuacji nie jest przyczyną tych schorzeń. Jest nią nieumiejętność radzenia sobie ze stresową sytuacją, nieumiejętność odreagowania stresu.
Stan kości a stres
Istnieje jeszcze jeden związek nadmiernego zdenerwowania ze stanem zdrowia, o którym nie wszyscy wiedzą. Jest to jego związek ze stanem kości. Okazuje się, że nadmierne napięcie mięśni nie pozostaje również bez wpływu na kości. Na przykład w sytuacji stresowej często zaciskamy szczęki, co zmienia układ żuchwy. Dodatkowo stres powoduje nadmierne zgrzytanie zębami, przez co łatwiej się ścierają, co powoduje ich ból i większą podatność na próchnicę. Zmienia się również układ kości twarzy, przez co stawy są bardziej obciążone, a to z kolei jest przyczyną zwyrodnień i bólu nie tylko w okolicy szczęki i nerwu trójdzielnego, ale również w szyi. To także przyczyna chronicznego bólu głowy, czyli migreny. Napięcie mięśni, a przez to niszczenie stawów i kości ma również miejsce w innych częściach ciała, najbardziej narażone są największe stawy naszego ciała -stawy kolanowe, biodrowe, łokciowe, ramienne.