Wydaje się, że nie ma nic prostszego niż jedzenie warzyw, przynajmniej dla tych, którzy mają nawyk ich codziennego spożywania. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Oto krótka „instrukcja obsługi” warzyw.
Przygotowanie warzyw
Warzywa najlepiej jest zjadać po prostu na surowo, lecz na obiad najczęściej jakoś się je przyrządza. Niewielu ludzi zauważa, że marchewka po ugotowaniu ma całkiem inny skład niż przed. Technicznie rzecz biorąc jest zatem już zupełnie innym posiłkiem, o zmniejszonej ilości witamin i mikroelementów, jakie wylewane są do zlewu razem z wodą po gotowaniu. Aby zachować większą wartość warzyw należy je maksymalnie krótko gotować, wrzucając do wrzącej wody. Innymi sposobami są krótkie blanszowanie na patelni, maksymalnie trwające siedem minut, albo krótkie gotowanie na parze. Do przyrządzania warzyw na gorąco warto stosować również największe okazy, dzięki temu również zostanie zachowanych więcej wartości. Jeśli chodzi o przygotowanie warzyw na surowo, to najlepiej sałatki i surówki zjadać od razu po przygotowaniu, nie zwlekając, gdyż z każdą godziną wartość takich sałatek spada. Warto również przemyśleć dodawanie do wszystkiego ogórka, co jest u nas popularne. Poprzez zawartość enzymu o nazwie askorbinaza niszczy on witaminę C. W rezultacie sałatki, które powinny ją zawierać w rzeczywistości są jej pozbawione.
Narzędzia do przygotowania potraw z warzyw
Najbardziej odpowiednimi narzędziami do przygotowania potraw z warzyw są noże, sztućce i naczynia ceramiczne i kamionkowe. Najbardziej popularne metalowe narzędzia nie wpływają dobrze na przygotowywane warzywa. Na przykład metal reaguje z witaminą C i wpływa na strukturę warzyw oraz owoców. Podczas gotowania szkodliwe cząsteczki, na przykład z garnków aluminiowych, dostają się do jedzenia i są zjadane. Aluminiom w ciele człowieka uszkadza głównie układ nerwowy, przyśpiesza demencję oraz jest jednym z czynników wywołujących chorobę Alzheimera.