No właśnie, jak przestać marnować żywność? przecież zaplanowanie zakupów zajmuje zaledwie kilkanaście minut, a dzięki temu można wyeliminować problem marnowania jedzenia, który dotyczy dużej części społeczeństwa. Spójrz komu najczęściej zdarza się o zapomnieniu terminu przydatności jedzenia:
Najlepiej zacząć od uświadomienia sobie, ile pieniędzy traci się przez wyrzucanie jedzenia. W tym celu wystarczy przez kilka dni – na przykład tydzień – notować ilość i rodzaj wyrzucanych produktów, a następnie to wszystko podsumować. Kwota, którą się w ten sposób obliczy bywa dla wielu osób wystarczającym argumentem za tym, aby podjąć stanowcze kroki i dowiedzieć się, jak przestać marnować jedzenie, aby rzeczywiście przyniosło to efekty.
A co wyrzucamy najczęściej?
Najczęstsze powody wyrzucania żywności:
Planowanie posiłków
Dzięki zaplanowaniu posiłków na kilka dni do przodu można z wyprzedzeniem zakupić niezbędne składniki i jednocześnie zrezygnować z kupowania tego, co i tak nie zostanie wykorzystane. Przed dokupieniem jedzenia zawsze najlepiej jest sprawdzić, co zostało w lodówce i co jeszcze można wykorzystać z posiadanych przez siebie rzeczy.
Lista zakupów
Kupowanie pod wpływem impulsu bywa bardzo szkodliwe dla stanu portfela, a dodatkowo takie produkty często kończą w koszu. Co z tego, że aktualnie jest promocja na pakiety słoików majonezu, jeżeli i tak nie zdąży się z nich skorzystać przed przekroczeniem terminu daty ważności? W kupowaniu chodzi o to, aby wybierać rzeczy naprawdę potrzebne, a nie o płaceniu za coś tylko dlatego, że jest to tanie.
Porządek w lodówce
Rozkładając zakupy w lodówce warto zastosować patent, z którego korzystają praktycznie wszystkie sklepy i produkty z krótkim terminem przydatności dawać na przód, aby się o nich nie zapomniało.
Przechowywanie produktów spożywczych
W przypadku wielu produktów ich termin przydatności do spożycia można przedłużyć, jeśli tylko będzie się je odpowiednio przechowywało. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie i pamiętać na przykład o tym, że chociaż warzywa dobrze znoszą przechowywanie w lodówce, to pomidory stanowią wyjątek. Podobnie zresztą jest z ziemniakami.
Przemyślane gotowanie
Zamiast gotować „z górką” i później wyrzucać niezjedzone resztki, lepiej odpowiednio oszacować, jakie porcje będą odpowiednie dla poszczególnych domowników. Jeśli już jednak coś zostanie, to zamiast to wyrzucać, lepiej schować resztki do lodówki i przeznaczyć je na przykład na drugie śniadanie do pracy lub wykorzystać do kolejnego obiadu.
Jak widać z marnowaniem jedzenia można sobie poradzić na kilka sposobów. Najważniejsze to uświadomienie sobie, ile się przez to traci pieniędzy i przystąpienie do działania.
Ciekawe wskazówki – dzięki ! Ja nieustannie próbuję nauczyć dziecko by nie marnować niepotrzebnie jedzenia, zwracamy mu uwagę na wskazówki wymienione w artykule, teraz zwrócimy uwagę na nieco więcej wskazówek, jeszcze raz dzięki !