Jak się ważyć?

, Tagi , , , , ,

Wydaje się, że nie ma nic prostszego, po prostu wejść na wagę i na jej liczniku odczytać informację. Szczególnie, że współczesne wagi są bardzo dokładne. Jednak to wcale nie takie proste. Oto kilka wskazówek jak prawidło się ważyć.

Informacje techniczne

Mimo że waga jest urządzeniem nie sprawiającym trudności w obsłudze, warto wiedzieć jak się z nią obchodzić. Przede wszystkim waga powinna zostać umieszczona na równym i twardym podłożu. Stawianie jej na dywanie, wykładzinie lub dywaniku łazienkowym znacząco fałszuje wyniki! Nawet panele mogą często je zafałszować. Najlepszym rozwiązaniem jest posadzka lub płytki łazienkowe. Dobrze jest przed wejściem na wagę skalibrować ją, lekko naciskając nogą. Aby upewnić się, że waga pokazuje dobry wynik, należy wejść na nią kilkakrotnie. Jeśli za każdym razem pokazuje inne wyniki, oznacza to, że waga nie podaje wiarygodnych wartości.

 Waga
Scale Justice Weight, qimono at pixabay.com

Ważenie – co jeszcze jest istotne?

W organizmie człowieka w czasie kilku zaledwie godzin mogą zajść zaskakujące zmiany. Na przykład waga wieczorem wskazuje nawet dwa kilogramy więcej. Nie jest to żadna pomyłka, ale naturalne proces, jaki zachodzi w ciele, a dotyczy zawartości wody oraz pracy metabolizmu, który wieczorem jest spowolniony. Przez to znajduje się w nim więcej wody. Kobiety w drugiej połowie cyklu gromadzą więcej płynów, dlatego mogą tuż przed okresem ważyć znacznie więcej. Dlatego, aby zbadać czy dieta odchudzająca naprawdę działa, trzeba ważyć się najlepiej po okresie. Porą, kiedy należy się ważyć, jest ranek, zaraz po wstaniu z łóżka. Ważymy się przed śniadaniem, bez ubrania. Ważenie się po zjedzeniu posiłku jest całkowicie bezcelowe, ponieważ oczywistym jest, że człowiek będzie ważył wówczas więcej. Nie oznacza to, że posiłek sprawił, że natychmiast przytyliśmy i nie jest to powód do wyrzutów sumienia. Dobrze jest, jeśli dodatkowo odwiedzimy toaletę. Wówczas wyniki ważenia są najbardziej zbliżone prawdzie.

Poprzedni

Nie tylko cukier jest groźny

Czy chrupkie pieczywo jest zdrowe?

Następny

Dodaj komentarz