Jak spalany jest tłuszcz?

, , Tagi , , , , ,

Tłuszcz to najgorsza zmora wielu ludzi. Uważają oni, że najłatwiej go zniszczyć, katując się na siłowni. Oczywiście po pewnym czasie schudną, ale… odchudzanie przebiega inaczej.

Odchudzanie płucami

Wielu ludzi sądzi, że wraz z potem usuwają z organizmu tłuszcz. Sądzą również, że tłuszcz dokłada się w organizmie ze spożytych tłuszczów. Jednak największą przyczyną powstawania boczków jest nadmierne spożycie węglowodorów. Ponadto sama aktywność fizyczna w pierwszej kolejności spala węglowodory, dopiero po jakimś czasie sam tłuszcz. Dlatego po aktywności fizycznej jesteśmy tak wilczo głodni. Najnowsze badania mogą odpowiedzieć na pytanie dlaczego tłuszcz spala się dopiero po dłuższym czasie treningu. Ma to związek z produkcją dwutlenku węgla. Badania pozwoliły ustalić, że największa ilość tłuszczu zostaje usunięta przez wydech układu oddechowego wraz z dwutlenkiem węgla. Nie wystarczy jednak samo oddychanie. Trzeba jeszcze oddychać dłuższy czas, na przykład w czasie dłuższego treningu czy ruchu. W czasie długiej aktywności fizycznej dochodzi do zjawiska rozszczepienia cząstki trójglicerydów, jaka składa się z węgla, wodoru i tlenu. Dopiero gdy dojdzie do rozszczepienia tej cząstki, dochodzi do spalania tłuszczu.

Zdrowe płuca to podstawa

Jednak aby doszło do prawidłowego rozdzielenia cząsteczek, ważne jest zachowanie zdrowych płuc. Dlatego osoby palące powinny rzucić lub chociaż ograniczyć palenie. To również nie wszystko, ponieważ następnie płuca wymagają oczyszczenia. Dbać o płuca można na wiele sposobów. Dobrze działają na nie zioła takie jak eukaliptus, szałwia, czy inne rozgrzewające rośliny. Zwiększają one pojemność płuc i sprawiają, że drogi oddechowe są bardziej drożne. Istotne jest również prawidłowe oddychanie podczas wykonywania ćwiczeń. Jest wskazane oddychanie przeponowe, czyli mniejsze użycie górnych dróg oddechowych. Wówczas organizm mniej się męczy i jest bardziej wydajny. Również warto ćwiczyć na świeżym powietrzu, wówczas płuca pracują wydajniej niż na przykład w sali treningowej.

Poprzedni

Czy łosoś jest bezpieczny?

Piwny brzuch groźniejszy niż otyłość

Następny

Dodaj komentarz