Jakich leków i ziół unikać przy opalaniu?

, , Tagi

Opalanie na urlopie to jeden z obowiązkowych punktów wyjazdu. Nie zawsze wiemy jednak, że stosując pewne substancje nie powinniśmy przebywać na słońcu. Oto co należy wiedzieć o tych substancjach.

Leki a słońce

Przed wyjściem na słońce, jeśli stosujemy jakiekolwiek leki przez dłuższy czas, musimy sprawdzić w wiarygodnym źródle czy możemy spędzać w ten sposób czas. Niektóre leki powodują przebarwienia, inne podrażnienia skóry. Niektóre powodują wzrost ciśnienia krwi co w połączeniu z opalaniem może skutkować utratą przytomności, udarem. Niestety opalanie się przy zażywaniu antykoncepcji hormonalnej nie jest wskazane, podobnie jak przy zażywaniu hormonów w celu leczenia. Nie wolno opalać się również zażywając leki psychotropowe. Także osoby, które stale przyjmują bardziej popularne lekarstwa takie jak leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne czy zwykły antybiotyk powinny zapytać o to czy mogą się opalać lekarza i uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do leku. Osoby chorujące na serce nie powinny w ogóle wychodzić na słońce, szczególnie te zażywające leki kardiologiczne. Groźne są również niektóre leki stosowane na skórę, maści dermatologiczne. Mogą wywołać reakcję alergiczną.

Zioła a słońce

Wielu z nas uważa, że zioła są niegroźne i nie czyta uważnie ulotek z zaleceniami. Tymczasem możemy sobie nimi również zaszkodzić. Zioła stosowane zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie nie zawsze są dobre w połączeniu ze słońcem. Jest tak na przykład w przypadku zażywania dziurawca. Jest to łagodny i skuteczny lek przeciwdepresyjny. Wiele leków przeciwdepresyjnych zawiera dziurawiec. Stosuje się go również przy problemach żołądkowych. Wyjście na słońce po dłuższym zażywaniu dziurawca może powodować reakcję alergiczną skóry. Podobnie jest w przypadku takich niewinnych ziół jak rumianek, arcydzięgiel. Ostrożne powinny być również osoby stosujące dziegieć brzozowy. Ma on na celu leczenie zmian dermatologicznych na skórze. Chociaż jest bardzo skuteczny to w połączeniu ze słońcem również powoduje uczulenie (swędząca wysypka, czerwone plamy).

Poprzedni

Co jeść by… przybrać na wadze

Co powinien jeść sportowiec?

Następny

Dodaj komentarz