W jakich potrawach jest najwięcej białka roślinnego?

, Tagi , , , , , , ,

Białko jest tak samo ważnym elementem diety jak każdy inny jej składnik. Na wespół z węglowodanami złożonymi przyczynia się do przedłużenia okresu sytości oraz stanowi materiał budulcowy. Znajduje się zarówno w potrawach pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego.

Jakie potrawy roślinne dostarczą białka?

Niezawodnym źródłem białka roślinnego są oczywiście rośliny strączkowe, takie jak fasole różnych rodzajów, soczewice, groszek, soja, ale nie tylko. Sporych ilości białka dostarczają również zboża, na przykład komosa ryżowa, czyli quinoa, zdobywająca coraz większą popularność. Innym źródłem białka jest też amarantus. Jedynym warunkiem jest, aby zboża wykorzystywane do przygotowywania potraw nie były oczyszczone. Białko znajduje się również w orzechach, szczególnie migdałach i sezamie. Dużo białka znaleźć można w wodorostach i algach morskich. Z tych produktów przygotować można pyszne potrawy, na przykład hummus z ciecierzycy lub pasztet z soczewicy. Zboża nadają się do spożywania na słodko i w wersji wytrawnej. Migdały, sezam dodawać należy jako dodatki do wegetariańskich wypieków, na przykład ciast lub chlebów. Soja występuje w każdej postaci, na przykład jako pasztet lub kotlet. Wodorosty to tradycyjny dodatek do chińskiej zupy miso, podobnie jak soja.

Zmniejszenie dolegliwości gastrycznych

Roślin strączkowych wiele osób nie je zbyt często, ponieważ powodują one nieprzyjemne wzdęcia i kłopoty żołądkowe. Nie należy jeść zbyt często soi ze względu na naturalne zdolności do pobudzania produkcji estrogenów u obu płci. Ale białko jest potrzebne wszystkim, a szczególnie wegetarianom. Na szczęście dolegliwości żołądkowe mogą być zminimalizowane, a jeśli potrawy zostaną odpowiednio przygotowane, to problem zostanie całkowicie rozwiązany. Przed ugotowaniem należy rośliny strączkowe namoczyć przez około dwanaście godzin. Po tym okresie przepłukać i zalać nową wodą. W czystej wodzie właśnie będziemy gotować nasiona strączkowe. Warto dodać przypraw, jakie minimalizują problemy żołądkowe, jak na przykład oregano, kminek, czy chociażby koperek. Rośliny powinny być gotowane bez przykrycia. Wszystko, co zbiera się na powierzchni wody należy usunąć. Po posiłku warto sięgnąć po ziołowe herbatki ułatwiające trawienie, na przykład z mniszka lekarskiego.

Poprzedni

Przygotowanie do wizyty u dietetyka

Biało zwierzęce czy roślinne?

Następny

Dodaj komentarz