Jedzenie a dobowy rytm człowieka

, , Tagi , , , ,

Organizm każdego człowieka pracuje podczas wykonywania różnych czynności, czego nie jesteśmy świadomi. Gdybyśmy byli świadomi wszystkich zachodzących procesów i sami musieli o nie dbać, prawdopodobnie nie przetrwalibyśmy jednego dnia. Jednym z sygnałów, jaki świadczy o pracy organizmu jest tak zwany rytm dobowy. Okazuje się, że podczas gdy śpimy, pracujemy i uczymy się różne narządy wykazują większą aktywność w danych godzinach.

Biorytm – od czego zależy

Dobowy rytm organizmu nie zawsze jest taki sam. Wiele zależy od tego jaka panuje pora roku, jaka jest temperatura otoczenia, od stanu zdrowia danej osoby, oraz jej płci. Znając swój rytm dobowy jesteśmy w stanie lepiej go wykorzystać. Możemy pomóc swojemu organizmowi w codziennej ciężkiej pracy, a tym samym samemu poczuć się lepiej. Pomagając mu, czujemy się zdrowiej, jesteśmy bardziej witalni, produktywni, kreatywni. Wielu ludzi działa na przeciw dobowemu rytmowi, przez co cierpią na mniej lub bardziej zaawansowane problemy zdrowotne. Na przykład osoby preferujące nocne życie, późne chodzenie spać, preferujące zarywanie nocy mają większą szansę na rozwinięcie się nadwagi oraz otyłości.

 Kanapka
Sandwich Appetizer Food, hutterbug at pixabay.com

Jak wykorzystać rytm dobowy do poprawy trawienia?

Wprowadzając tylko niewielkie zmiany można się całkowicie pozbyć problemów z układem trawiennym, co zauważą osoby cierpiące na przykład na chroniczne zaparci. Okazuje się, że najlepszą porą do spożycia śniadania jest godzina między siódmą a ósmą rano. Wówczas ukatywniają się enzymy, najlepiej trawią się i są wchłaniane białka, tłuszcze, cukry, witaminy. Ranek to także odpowiednia pora na wypróżnienie się. Około godziny siódmej pracują najaktywniej jelita. Dlatego osoby mające problemy z zaparciami powinny jadać śniadania i wypróżniać się właśnie rankiem. Najodpowiedniejszą porą na obiad jest natomiast czas pomiędzy godziną trzynastą a piętnastą. Wówczas żołądek produkuje najwięcej kwasów. Na przekąski najlepsza pora to godzina około szesnastej. Natomiast po godzinie dziewiętnastej metabolizm znacząco zwalnia, dlatego lepiej po tej porze nie jadać kolacji, szczególnie obfitych.

Poprzedni

Cechy aktywnego życia

Dlaczego tempo odchudzania nagle spada?

Następny

Dodaj komentarz