Jedzenie przed i po bieganiu

, , , Tagi , , , ,

Bieganie wciąż bije rekordy popularności w Polsce. W każdym mieście można spotkać biegaczy. Jednak uprawianie sportu wymaga także odpowiedniej diety. Wielu początkujących zadaje sobie ważne pytanie, co jeść przed i po treningu? Okazuje się, że nie jest to bezpodstawne pytanie, ponieważ jedzenie jest wówczas istotne.

Przed bieganiem

Jedzenie przed bieganiem wymaga zastanowienia nie tylko nad tym co faktycznie jeść, ale także w jakiej ilości i kiedy. Bowiem jedzenie na krócej niż godzinę przed planowanym treningiem to gwarantowana zgaga. Nie jest przyjemnie biegać z pełnym brzuchem, a może skończyć się to nawet nudnościami. Dlatego przed bieganiem jeśli chce się zjeść coś konkretnego to tylko na około dwie godziny przez rozpoczęciem. Jeśli bieg jest planowany w krótszym odstępie czasu, a dokucza głód trzeba zjeść coś lekkiego. Dobrym pomysłem jest zjedzenie czegoś płynnego, jedzenie wówczas szybciej się przetrawi i wchłonie. Jedzenie powinno zawierać sporą ilość węglowodanów, ale również białka i tłuszczów. Powinny one być zrównoważone na talerzu. Nie należy zapominać o witaminach i mikroelementach.

Pixabay at Pexels

Po bieganiu

Po intensywnym wysiłku fizycznym człowiek nie jest skłonny do jedzenia od razu. Dobrze jest chwilę odpocząć, a posiłek spożyć w ciągu około dwóch godzin, ale jednak trzeba coś zjeść. Ominięcie posiłku nie wpłynie pozytywnie na organizm. Nie należy się pomimo tego rzucać na jedzenie, bowiem wówczas bieganie nie przyniesie większych korzyści. Warto sięgnąć po coś ze sporą ilością węglowodanów oraz białek. Trzeba uważać na indeks glikemiczny spożywanych produktów. Jeśli wysiłek jest intensywny i częsty może być on wyższy, w przypadku sporadycznej aktywności jedzenie musi być o niskim indeksie. Dobrym rozwiązaniem po treningu są specjalne koktajle energetyczne. Bazą powinny być kefir lub jogurt naturalny. Zmiksowane mogą być z owocami, takimi jak banany, lub z mięsem kurczaka, albo owsianką. Jeśli trening odbywał się wieczorem ostatni posiłek powinien odbyć się na dwie godziny przed snem i nie być zbyt kaloryczny.

Poprzedni

Jak dużo jeść mięsa w tygodniu

Zalety oleju lnianego

Następny

Dodaj komentarz