Czy jeść kolację?

, , Tagi , , ,

Kolacja to ten posiłek, z którego trzeba zrezygnować. Tak przynajmniej myśli większość osób. Jednak nie jest to do końca prawdą.

Kolacja – potrzebna czy nie?

Kolacja jest mniej ważnym posiłkiem niż śniadanie, ale jednak wieczorem nie da się wyłączyć uczucia głodu. Co więcej, jeśli się pojawia, powinien zostać zaspokojony. Człowiek, który kładzie się spać głodny ma problemy z zaśnięciem. Wszystko kończy się tym, że w końcu wstaje, by zrobić sobie kanapkę. Z tego zachowania zaś łatwo może się rozwinąć zespół nocnego jedzenia. Innym problemem jest podjadanie niezdrowych przekąsek jak batony, chipsy oraz popcorn. Aby nie kształtować złych nawyków warto jednak zjadać kolację, jeśli odczuwa się głód. Powinno to jednak odbywać się około trzy godziny przed położeniem się spać. Nie wolno jednak się objadać. Błędem jest odwrotna sytuacja, czyli głodzenie się przez cały dzień, by w domu pochłonąć ogromny obiad połączony z kolacją. Oprócz tych zaleceń warto pamiętać, że kolacja powinna być w odpowiedni sposób dobrana.

 Kolacja
Frischk, julenka at pixabay.com

Dania na kolację

Nie wszystko można jeść na kolację. Unikać należy przedewszystkim dań ciężkostrawnych, zawierających cukier oraz sól, a także ostre, rozgrzewające przyprawy. Lepiej unikać tuczących dipów. Lepiej unikać zbyt słodkich owoców, mogących dostarczać zbyt dużej ilości energii na noc. Sprawiają one, że człowiek jest nadmiernie pobudzony, w nocy nie może zasnąć. Natomiast jedzenie zbyt dużej ilości białka blokuje wytwarzanie się serotoniny, odpowiedzialnej za spokojny sen. Kolacja powinna być lekka, najlepiej by była to sałatka ze świeżych warzyw, takich jak pomidory, sałata rzymska, albo upieczone całe ziemniaki. Zawierają te rośliny tryptofan, jaki wpływa na samopoczucie i pozwala na spokojniejszy sen. Dodatkiem może być na przykład makaron pełnoziarnisty. Węglowodany złożone mogą ułatwiać sen i sprawić, że będzie on lżejszy i spokojniejszy. Nie należy spożywać dużej ilości produktów mogących powodować problemy gastryczne, takich jak fasolka, groszek. Zamiast pełnowartościowego posiłku warto czasem wypić koktajl lub zjeść jakieś warzywo na surowo.

Poprzedni

Zalety oleju lnianego

Sposób żucia a straty na wadze

Następny

Dodaj komentarz