Niektóre osoby, czy to z racji wieku, czy chociażby z uwagi na różne ograniczenia zdrowotne, nie są w stanie uprawiać intensywnie sportu. W ich przypadku idealnym rozwiązaniem będzie joga, która polega na wykonywaniu ćwiczeń według popularnych technik wspierających odchudzanie.
Trzy przyczyny, decydujące o możliwości zrzucenia kilogramów:
– niektórym ćwiczeniom towarzyszy bardzo duży wysiłek fizyczny, co z pewnością ma niebagatelny wpływ na zmniejszenie masy ciała,,
– dzięki jodze dochodzi do wyszczuplenia sylwetki i jej wyrzeźbienia, ponieważ pozycje jogi wzmacniają mięśnie i wydłużają je,
– jeżeli ćwiczenia jogi są wykonywane systematycznie, powoduje to znaczne przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie spalanie tłuszczu przez organizm jest szybsze i skuteczniejsze.
Równowaga psycho-fizyczna i jej zalety
Odchudzanie zależy więc od dobrania odpowiedniego zestawu ćwiczeń, dzięki którym będą pracowały wszystkie mięsnie, co wymaga ogromnego wysiłku fizycznego.
Joga działa również na psycho-fizyczną równowagę ćwiczącej ją osoby. Jest to o tyle ważne, że kształtuje także hart ducha, siłę woli i pomaga pokonać własne słabości.
Dzięki jodze jesteśmy w stanie wytrwać w postanowieniu prowadzenia regularnych ćwiczeń – na przykład godzinę dziennie z jednej strony, z drugiej natomiast wspierać odchudzanie za pomocą diety.
Ćwiczenia wspomagane dietą
Jeżeli chcemy schudnąć, dobrze byłoby nie tylko ćwiczyć jogę, ale także przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.
Dieta jogiczna nazywana także dietą satwiczną może być stosowana w zasadzie przez wszystkich. Jednym słowem można określić ją mianem diety wegetariańskiej.
Potrawy powinny być przygotowywane wyłącznie ze świeżych produktów w takich ilościach, żeby zostały zjedzone w całości podczas jednego posiłku. Nie należy bowiem niczego odgrzewać, a tym bardziej używać kuchenek mikrofalowych. Dieta jogiczna zaleca spożywanie tylko posiłków gotowanych i smażonych.
Odpowiadając na postawione w tytule pytanie, należy stwierdzić – tak, schudniesz na jodze.
Zanim zaczniesz uczęszczać na zajęcia jogi, upewnij się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania, koniecznie zadbaj o:
– wizyta u lekarza przed pierwszymi zajęciami
– przed zajęciami zgłoś wszelkie kontuzje, zajście w ciążę lub menstruację
– nigdy nie porównuj się do innych i nie rywalizuj, traktuj swoje ciało z szacunkiem!
– uprawiaj jogę co najmniej trzy godziny po posiłku
– nie pij wody w czasie trwania jogi
– ściągnij wszelką biżuterię, okulary czy soczewki, ćwicz boso
– zaopatrz się w antypoślizgową matę
– gdy ćwiczysz jogę, skoncentruj się na tym co się dzieje tu i teraz, koncentracja jest bardzo ważna!
– bądź obserwatorem swojego ciała – jeśli coś jest nie tak zgłoś to nauczycielowi
Co jeść podczas diety jogicznej?
wszelkie warzywa oprócz cebuli i czosnku
wszelkie owoce
ziarna – szczególnie ryż, pszenicę i owies
sery i mleko
tofu i fasolę
orzechy ( nie solone )
wodę z cytryną i wszelkie herbaty ziołowe
oleje roślinne
przyprawy słodkie
Akcesoria do jogi – można stosować?
Dzięki akcesoriom do jogi możesz przybrać w odpowiednie ułożenie ciała i odczuć wszystkie korzyści nawet gdy ścięgna są jeszcze sztywne. Dzięki akcesoriom joga jest dostępna dla wszystkich którzy mają pewne ograniczenia fizyczne, np. osoby z nadwagą. Trzymając klocki lub pasy Twoje ciało odkrywa nowe bodźce dla ciała i mięśni. Akcesoria szczególnie polecane są dla osób początkujących, gdy ciało nie jest jeszcze tak sprężyste, dzięki akcesoriom do jogi unikniesz wiele kontuzji – nie przeciążysz mięśni, kręgosłupa, ścięgien i stawów oraz bardziej skupisz się na jakże ważnym prawidłowym oddechu i relaksie. Więc jak najbardziej tak! akcesoria są wskazane przy uprawianiu jogi.
ChybA ZACZNĘ CWICZYĆ 🙂