Kalkulatory BMI i BMR – czy warto z nich korzystać?

Tagi , ,

Często przystępujemy do odchudzania albo budowania masy mięśniowej bez podstawowych informacji. Ile kalorii spala nasze ciało? Czy nasza waga jest odpowiednia? Jakie jest tempo naszego metabolizmu? Kalkulatory internetowe pozwolą Ci uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Kalkulator BMI – sprawdź czy masz odpowiednią wagę

Kalkulator BMI to proste narzędzie, które pozwoli nam na sprawdzenie czy posiadamy prawidłową masę ciała. Jeżeli chcemy poćwiczyć swoje zdolności matematyczne, możemy policzyć swój wynik za pomocą wzoru, ale kalkulator jest na pewno bardziej wiarygodny. Żeby uzyskać odpowiedź na pytanie ,,Czy moja waga jest w normie?” wystarczą nam dwie informacje: nasza waga i wzrost. Oczywiście powinna to być waga z samego rana, na czczo i najlepiej bez ubrań i po porannej toalecie.

Kalkulator powie nam czy nasza waga jest w normie, czy mamy niedowagę lub nadwagę. Po wprowadzeniu do kalkulatora naszej wagi i wzrostu ujrzymy wynik w postaci liczby. Jeżeli jest to liczba poniżej 18,5, to nasz wynik jest zbyt niski i mamy niedowagę. Jeżeli mieścimy się w przedziale od 18,5 do 24,99, to nasza waga jest prawidłowa. Gdy wynik przekracza liczbę 25 oznacza to nadwagę lub otyłość. Wynik poniżej 18,5 lub powyżej 25 to pierwszy sygnał, że należy zainteresować się swoim zdrowiem i udać do dietetyka. Jest to metoda tylko dla dorosłych, u dzieci i nastolatków wagę liczy się w inny sposób.

Niektóre czynniki mogą oszukać kalkulatory

Kalkulator BMI to bardzo prosta metoda, dlatego też wyników nie możemy traktować jako 100-procentowo prawidłowych. Przede wszystkim kalkulator nie bierze w swoich obliczeniach pod uwagę masy mięśni ani kości, wieku, płci ani budowy sylwetki. Osoby, które są bardzo umięśnione mogą zobaczyć wynik poniżej normy, który będzie wynikał z dużej ilości masy mięśniowej. Ta metoda obliczania wagi powstała prawie 200 lat temu i początkowo była sposobem na zbadanie ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa, a nie poszczególnych osób. Powinniśmy traktować kalkulator jako jedno z narzędzi diagnostycznych, ale decyzję o zmianie odżywiania odłóżmy do czasu konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Kalkulator BMR – sprawdź tempo swojego metabolizmu

Obliczenie swojego wskaźnika BMR to pierwszy krok do określenia ile kalorii powinniśmy spożywać. Wynik powie nam ile kalorii spala nasz organizm na utrzymanie podstawowych funkcji, takich jak oddychanie, utrzymanie ciepłoty ciała, pompowanie krwi, itp. Można też powiedzieć, że jest to liczba kalorii jaką zużywa człowiek, który jest w stanie spoczynku i niczego nie trawi.

Właśnie dlatego wskaźnik BMR jest inaczej nazywany wskaźnikiem podstawowej przemiany materii (PPM). Jest to najniższa możliwa liczba kalorii, jaką powinniśmy spożywać, żeby zachować wszystkie funkcje organizmu. Osoby, które schodzą poniżej tej granicy, a więc często osoby cierpiące na anoreksję, mogą doświadczać spadku temperatury ciała i zaniku menstruacji. Zbyt niska ilość przyjmowanych kalorii może też wpłynąć na nasze zdolności koncentracji i zapamiętywania, ponieważ aż 25% tych kalorii zużywa nasz układ nerwowy.

Żeby obliczyć BMR musimy podać naszą wagę, wzrost, wiek, płeć i rodzaj stylu życia (tryb siedzący, praca fizyczna, mała lub duża ilość aktywności). Podobnie jak w przypadku kalkulatora BMI, kalkulator nie powinien być stosowany w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i osób, które dużo trenują. Wynik u tych grup może być nieprawidłowy, ponieważ na naszą przemianę materii wpływa też wiek, genetyka, stan zdrowia, hormony.

Kalkulatory to dopiero początek

Kalkulatory mogą nam przekazać pewne podstawowe informacje, jednak jest to dopiero pierwszy krok. Dopiero na ich podstawie powinniśmy określać nasze zapotrzebowanie kaloryczne, dietę i sposób odżywiania. Nie wprowadzajmy drastycznych zmian bez pomocy specjalisty. Pamiętajmy też, że to tylko internetowe narzędzia, więc na ich wyniki musimy brać poprawkę. Nie możemy też wychodzić z założenia, że dobre wyniki oznaczają, że dobrze się odżywiamy. Jeżeli pomimo mieszczenia się w normie mamy złe samopoczucie, czujemy się osłabieni, ociężali i wiecznie śpiący to nie przywiązujmy do nich wagi i zmieńmy swój styl życia.

Poprzedni

Nie wyrzucaj resztek – ruch zero waste

Etykiety kluczem do zdrowej diety

Następny

Dodaj komentarz