Kawa szkodzi?

, , Tagi , , ,

Kawa w naszej kulturze jest używką bardzo popularną i dla wielu pożyteczną. Niektórzy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Inni potrzebują jej, by nie zasnąć. Są też tacy, których zapach kawy odstręcza i twierdzą, że jest niezdrowa. Jaka jest prawda?

Co dobrego w kawie?

Kawa ma wiele zalet, oprócz tego, że zawiera naturalną kofeinę. Ponadto w napoju tym znajduje się sporo przeciwutleniaczy, zwalczających wolne rodniki, będące przyczyną chorób i przyśpieszonego procesu starzenia się organizmu. Wobec tego chroni przed rakiem, szczególnie jelita. Zawiera wiele cennych witamin i mikroelementów. Chroni zęby przed próchnicą. Kawa jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z zaparciami, ponieważ przyśpiesza skurcze jelit oraz ułatwia wypróżnienie. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, zmniejsza również nadmiar złego cholesterolu, chroni zatem układ krwionośny. Ma właściwości poszerzania światła naczyń krwionośnych.

 Kawa
Kaffeebohnen Kaffee Ger, icky at pixabay.com

Kawa może zaszkodzić

Jednak nie każda kawa ma właściwości. Aby zachować zdrowie, należy wybierać kawę dobrej jakości, w ziarnach. Na rynku tymczasem dostępnych jest wiele produktów, które z kawą nie mają wiele wspólnego, a noszą jej nazwę. Ponadto kawa nie powinna być przygotowywana z użyciem wrzątku, ponieważ zabijane są w ten sposób mikroelementy i witaminy. Aby przyrządzać pyszną, zdrową kawę warto zaopatrzyć się w dobry ekspres. W naszym kraju popularne jest picie kawy z cukrem i mlekiem, najczęściej kondensowanym. Taki napój smakuje dobrze, ale jest przyczyną otyłości. Wystarczą dwie takie kawy dziennie, aby obwód pasa mocno się poszerzył. A nie każdy ogranicza się do dwóch kaw dziennie. Nawet kawa bez dodatków nie powinna być pita zbyt często. Grozi to zatruciem kofeiną, a także uzależnieniem od niej. Próby odstawienia kawy kończą się wówczas nerwowym zachowaniem, pobudliwością, problemami ze snem. Nadmiar kofeiny doprowadza do arytmi co jest niebezpieczne dla osób chorych na serce. Nie powinny one w ogóle pić kawy.

Poprzedni

Czy piwo szkodzi?

Czy karmienie dzieci gotowym jedzeniem jest zdrowe?

Następny

Dodaj komentarz