Kto kwalifikuje się do operacji zmniejszenia żołądka?

, , Tagi , , , , ,

Ponad połowa ludzi w Polsce ma nadwagę, wśród nich rośnie liczba osób chorobliwie otyłych. Ich nadwaga to już kalectwo, jakie leczyć trzeba chirurgicznie. Ale nie każdy chorobliwie otyły zakwalifikuje się do operacji zmniejszenia żołądka.

Jakie są kryteria zakwalifikowania się do operacji?

Osoby kwalifikujące się do operacji zmniejszenia żołądka powinny mieć BMI przekraczające 34. Warto jednak pamiętać, że zbyt ciężka osoba nie może być operowana. Dlatego przed podjęciem zabiegu osobom z otyłością olbrzymią trzeciego stopnia zaleca się schudnięcie niekiedy nawet do pięćdziesięciu kilogramów. Jeśli taka osoba nie schudnie w określonym czasie nie będzie zakwalifikowana do zabiegu ze względu na wzmożone ryzyko zejścia w czasie jego trwania. Oprócz olbrzymiej otyłości oraz zagrożeniu ze względu na to życia, pacjent, który chce przejść zabieg zmniejszenia żołądka cierpi na cukrzycę oraz choroby towarzyszące otyłości. Przed samym zabiegiem osoba zakwalifikowana przechodzi po raz kolejny szczegółowe badania oraz konsultacje z lekarzami, jakcy będą brali udział w samym zabiegu oraz prowadzą pacjenta. Aby odbyć zabieg konieczne są ponadto sesje z psychologiem klinicznym.

 Zmniejszenie Zoladka
Belly Stomach Girl, umisu at pixabay.com

Chirurgiczne leczenie otyłości a bezpieczeństwo

Wszystkie kryteria i przygotowania przed zabiegiem są istotne z powodu bezpieczeństwa pacjenta. Zabieg jest inwazyjny i niebezpieczny dla zdrowia pacjenta, może zakończyć się śmiercią. Z drugiej strony udany zabieg znacząco poprawia jakość życia i zmniejsza ryzyko śmierci z powodu otyłości. Także każda inna interwencja chirurgiczna niesie potencjalne ryzyko. W tej chwili nie ma żadnej alternatywy jeśli chodzi o skuteczne leczenie olbrzymiej otyłości. Dlatego wielu ludzi woli zaryzykować, ufając, że ścisłe testy oraz badania przed zabiegiem spowodują, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem. W Polsce operacje są finansowane przez NFZ. Wykonuje się ich około tysiąca dwustu rocznie.

Poprzedni

Czy cellulitu można się trwale pozbyć?

Czy dieta białkowa jest niezdrowa?

Następny

Dodaj komentarz