Najlepsze spalacze tłuszczu – cała prawda na ich temat.

Tagi

Osiągnięcie szczupłej, estetycznej sylwetki jest głównym celem treningowym większości osób chodzących na siłownię czy uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe. Niestety niewielu odnosi sukcesy w tym względzie.

Osiągnij wymarzoną sylwetkę i schudnij już dziś do 6 kg miesięcznie.
Indywidualna dieta, Dziennik kalorii, Wsparcie dietetyka klinicznego. Kup teraz!

W rzeczywistości spalanie tłuszczu jest najłatwiejsze w przypadku osób, które nie tylko zwracają uwagę na treningi i dietę, ale na ogólny styl życia. Nawet najsilniejszy spalacz tłuszczu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie wprowadzimy pewnych zmian żywieniowych i nie zaczniemy się ruszać.

Dla tych jednak, którzy utrzymują względnie zdrowy jadłospis, regularnie trenują i potrzebują skutecznego spalacza tłuszczu, który przyspieszy znacznie ich dążenie do celu, dobry spalacz tłuszczu może być na wagę złota.

Niestety większość tabletek na odchudzanie, które reklamowane są na serwisach należących do różnych producentów spalaczy czy sklepów z suplementami nie przynosi żadnych korzyści, gdyż najczęściej:

– są to produkty oparte o składniki w zbyt małych dawkach,
– lub są zbyt drogie w stosunku do znikomej efektywności,
– ewentualnie są całkowicie nieskuteczne ze względu na skład i dawki.

Dlatego na ogół spalacze tłuszczu czy jak kto woli tabletki na odchudzanie nie są traktowane przez wiele osób poważnie, a często autorytety  z dziedziny treningu i żywienia bezwzględnie twierdzą, że nie ma skutecznych spalaczy tłuszczu, a liczy się jedynie dieta i trening.

Tak naprawdę nie chodzi o to że spalacze tłuszczu „nie działają”, lecz większość  tzw. spalaczy tłuszczu nie działa, nie spala efektywnie tkanki tłuszczowej. Jest pewna grupa składników aktywnych, które w licznych badaniach wykazują niepodważalnie wysoki potencjał w redukowaniu tkanki tłuszczowej. Jeśli próbowałeś już różnych reduktorów tkanki tłuszczowej i nie pomagały, zapewne przyczyną był jeden z ww. względów, które zostały wypunktowane.

Jakie kryteria powinien spełniać suplement, by był faktycznie skutecznym reduktorem tkanki tłuszczowej?

Przede wszystkim składniki, które zostały użyte w spalaczu tłuszczu muszą być dokładnie zbadane (najlepiej w badaniach z udziałem ludzi, nie tylko na modelach zwierzęcych czy in vitro) i musi być wykazana ich skuteczność w bezpośrednim lub pośrednim redukowaniu tłuszczu. Niestety większość producentów spalaczy tłuszczu kieruje się względami marketingowymi i finansowymi, a nie przykłada uwagi do składników aktywnych, które mimo że nie należą do najtańszych, to mają udowodnioną skuteczność. Opierają się natomiast na popularnych składnikach jak L-karnityna, zielona kawa czy młody jęczmień.

Innym powodem dla, którego większość tak zwanych spalaczy tłuszczu nie działa lub działa w znikomym stopniu jest stosowanie w suplementach zbyt małych dawek składników. W rzetelnych badaniach nad substancjami aktywnymi, które wykazują realne działanie redukujące tłuszcz, podawana jest zawsze stosowana dawka kliniczna danego składnika. Przykładowym składnikiem jest skuteczna Synefryna, która w dawce 50mg na dobę skuteczne redukuje tkankę tłuszczową, natomiast najczęściej spotykaną dawkę jest 5mg, która nie ma prawa „działać”. Liczy się nie tylko dawka kliniczna, ale przede wszystkim „zasięg kliniczny”. Natomiast często producenci odnoszą się do skuteczności poszczególnych składników, z tym że nie mówią że dawki zawarte w ich spalaczach tłuszczu są znacznie niższe niż te stosowane w badaniach. Niekiedy by dostarczyć odpowiednią ilość danego składnika należałoby zastosować kilkukrotną dawkę co może wiązać się z przekroczeniem dopuszczalnej dawki innego składnika, który jest w optymalnej ilości.

Zazwyczaj producenci ukrywają dawki poszczególnych składników aktywnych pod postacią tzw. mieszanek zastrzeżonych. Z jednej strony chronią tym swoje autorskie mieszanki przed kopiowaniem, natomiast jest to pole do popisu dla wielu nadużyć. Najpopularniejszą formą jest umieszczenie na etykiecie dziesiątek substancji, które składają się na dawkę kilkuset miligramów. Oczywiście dla laika wygląda to ciekawe, bo im więcej składników tym lepiej, jednak w rzeczywistości znakomita ich większość jest w ilości nie mającej prawa działać.

Podejście w tym artykule do kwestii spalaczy tłuszczu jest czysto naukowe. Ponieważ nauka jest przecież jedynym sposobem, mogącym naprawdę określić czy coś działa czy też nie. Wiele osób jednak zasłoniętych ma oczy marketingiem, obietnicami producentów lub treściami stron, które do nich należą, a także spreparowanymi opiniami „przed i po”. Należy mieć przede wszystkim na uwadze, że skuteczność spalacza tłuszczu jest tak duża, jak duża jest skuteczność każdego ze składników w nim zawartego. Nie ma potrzeby testowania na sobie wszystkich spalaczy na rynku metodą prób i błędów, wystarczy podążać za nauką i racjonalnym myśleniem. Wtedy łatwo będzie można ocenić czy dany produkt ma prawo faktycznie działać i skutecznie redukować tkankę tłuszczową.

Większość firm produkujących suplementy nie prowadzi własnych badań. Zamiast tego czekają, aż jakiś naukowiec opowie o nowym cudownym składniku i rozpowszechni informację wśród tysięcy osób, a następnie pojawi się ów cudowny suplement na rynku. Mało kogo zainteresuje, że badania dowodzące skuteczności danego składnika były przeprowadzane na myszach lub istnieje konflikt interesów lub po prostu osoby biorące udział w badaniu zostały poddane restrykcyjnej diecie i nie zestawiono ich z inną grupą kontrolną przyjmująca placebo.
Najbardziej znanym tego typu przykładem jest Ekstrakt z zielonej kawy (Green Coffee Extract) zawierający kwas chlorogenowy. Wstępne badania (u gryzoni) wykazały, że kwas chlorogenowy potencjalnie blokuje wchłanianie węglowodanów, przez co teoretycznie mógł powodować utratę wagi bez jakichkolwiek ćwiczeń czy wysiłku. Sprzedało się miliony sztuk tabletek na odchudzanie z tym składnikiem. Podjęto kolejne badania, tym razem z udziałem ludzi i w żadnym z nich ekstrakt z zielonej kwasy nie spowodował utraty wagi względem grupy kontrolnej. Jak się później okazało badanie na modelu zwierzęcym było spreparowane, wyniki były przesadzone i tendencyjne, natomiast produkt nadal dobrze się sprzedawał, gdyż lawina marketingowa była rozkręcona na dobre. To tylko jeden z przykładów w jaki sposób manipuluje się opinią publiczną.

Jeśli interesujący nas produkt oparty jest o takie składniki jak L-karnityna, zielona kawa, hoodia gordonii, glukomannan (ekstrakt z dziwidła), kurkuma, amla, cholina, inozytol, diosmina czy młody i zielony jęczmień, możemy mieć pewność, że producent stosuje w swoich produktach składniki co do których nie ma wątpliwości, iż nie redukują one tkanki tłuszczowej. Zostało to wielokrotnie potwierdzone w badaniach. Warto więc tego typu produktu od razu skreślić ze swojej listy.

Jest natomiast pewna ilość składników, które mają potwierdzoną skuteczność wieloma badaniami. Należą do nich m.in. stymulanty, podnoszące poziom neuroprzekaźników spalających tłuszcz, takich jak noradrenalina, norpinefryna czy dopamina, jednocześnie skutecznie hamują one apetyt. Niektóre osoby posiadają jednak problemy zdrowotne lub stosują leki, które wykluczają stosowanie tabletek na odchudzanie opartych o stymulanty nawet takie jak kofeina. Warto w takim wypadku sięgać po spalacze tłuszczu oparte o składniki lipotropowe lub termogeniczne pozbawione jednak stymulantów układu nerwowego.

Najpopularniejszym składnikiem spalającym tłuszcz jest popularna kofeina. Jednak nie ta znajdująca się kawie, a czysta kofeina bezowdna. Odpowiada ona za uwalnianie noradrenaliny, która to bezpośrednio stymuluje lipolizę i rozpad tłuszczu prowadząc do zwiększenia oksydacji lipidów. Zbyt duże dawki kofeiny powodują jednak niechciane skutki uboczne jak niepokój, ból głowy czy rozdrażnienie, dlatego też przemyślane spalacze tłuszczu poza stymulantami zawierają także adaptogeny, które zapobiegają tego typu dolegliwościom. Innym skutecznym składnikiem spalaczy tłuszczu jest synefryna, która jest agonistą receptorów beta, które bezpośrednio stymulują lipolizę., ma przy tym klinicznie potwierdzone bezpieczeństwo w dawce 50mg. Najskuteczniejszą formą jest postać HCL czyli chlorowodorku, natomiast synefryna zapisywana w składzie jako ekstrakt z gorzkiej pomarańczy ma zazwyczaj niewiele „czystej” synefryny. Kolejną skuteczną substancją jest forskolina, to nie stymulujący związek znajdujący się w Pokrzywie Indyjskiej. Przez naukowców stosowany jest w badaniach w celu zwiększania cAMP jako niezawodny środek. Również badania na ludziach wykazały, że Forskolin jest skutecznym środkiem wspomagającym odchudzanie zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Najczęstszym problemem z jakim spotykają się osoby, które zdecydowały się na odchudzanie, jest uporczywa tkanka tłuszczowa biała. Jest to rodzaj tkanki tłuszczowej, który zgromadzony jest głównie w okolicach brzucha i bioder. Tkanka tłuszczowa biała jest słabo ukrwiona, przez co większość spalaczy tłuszczu nie powoduje jej redukcji, z tego względu, iż zawartej w nich składniki aktywne nie wpływają na receptory alfa, odpowiedzialne za jej poziom. Najpopularniejszą substancją czynną redukującą tłuszcz biały jest johimbina. Posiada ona jest pewne skutki uboczne takie jest uczucie niepokoju, ból głowy, dreszcze, itp. Znacznie skuteczniejszą opcją i jednocześnie pozbawioną większości skutków ubocznych jest Rauwolscine, która jest źródłem alfa johimbiny. Na etykietach spalaczy najczęściej występuje pod nazwą Rauwolfia Canescens, Rauwolfia Vomitoria lub Rauwolfia Serpentina. Ważne by ekstrakt z tych roślin był standaryzowany na zawartość czynnych alkaloidów. Johimbina w badaniach wykazała znaczną utratę wagi w ciągu zaledwie kilku tygodni, a Rauwolscyna, która ma ten sam mechanizm działania, lecz znacznie większą moc jest jeszcze efektywniejsza. Dawki rzędu 3mg wykazują już skuteczne działanie redukujące tłuszcz biały. Inną substancją aktywną o potwierdzonej skuteczności w redukcji uporczywego tłuszczu brzusznego jest fukoksantyna. Podobnie jak Forskolina nie działa pobudzająco na układ nerwowy, działa natomiast poprzez zwiększenie aktywności białka UCP1 w białej tkance tłuszczowej co bezpośrednio przyczynia się do szybkości przemiany materii. Badania wskazują, że fukoksantyna wymaga czasu, by nagromadzić się w komórkach, lecz po paru/kilku tygodniach wykazuje działanie przewyższające wszystkie inne znane obecnie składniki aktywne. Wykazano, że fukoksantyna już w dawkach 2-8mg karotenoidów dziennie wykazuje wysoką skuteczność. Biorąc pod uwagę charakterystykę jej działania, doskonale sprawdza się w długoterminowej suplementacji w przypadku osób nawet mających problemy zdrowotne,  borykających się z problemem tłuszczu brzusznego.

Podsumowując, zdecydowana większość suplementów sprzedawanych jako spalacze tłuszczu czy tabletki na odchudzanie w rzeczywistości nie działa w ogóle. Są po prostu metodą na to, aby firmy z branży farmaceutycznej i suplementów wykorzystywały popyt na produkty odchudzające, które tak wielu osobom są potrzebne. Istnieje jednak pewna grupa spalaczy tłuszczu oparta o składniki, które faktycznie działają skutecznie. Mając trochę chęci, można własny spalacz skomponować z wymienionych w tym artykule składników lub skorzystać z gotowych kompleksowych spalaczy tłuszczu o potwierdzonej skuteczności zbierających bardzo dobre opinie. Jak przykład jednego z najlepszych spalaczy tłuszczu na rynku, opartego o składniki w dawkach klinicznych, można podać Fenix Ground Zero. Jeśli naszą bolączką jest uporczywy tłuszcz brzuszny, wtedy możemy sięgnąć po spalacz targetowy łączący w sobie wszystkie składniki spalające tłuszcz biały o potwierdzonej skuteczności, czyli Evolab Alphaburn. Jeśli natomiast borykamy się z różnymi problemami zdrowotnymi lub po prostu preferujemy spalacz pozbawiony stymulantów, jednak wykazujący bardzo dobrą skuteczność, wtedy możemy sięgnąć po takie tabletki odchudzające jak Omega Sports Burn24 czy ANS Slim Factor, które doskonale sprawdzają się w redukcji tkani tłuszczowej, a przy tym pod względem układu nerwowego nie odczuwamy ich działania.

Oczywiście sytuacja na rynku co jakiś czas się zmienia, pojawiają się spalacze tłuszczu oparte o składniki aktywne coraz to nowej generacji mające potwierdzoną skuteczność, by być na bieżąco nie trzeba wertować setek stron o tematyce odchudzania, gdzie ciężko przebić się przez marketingowy bełkot i masę sztucznych opinii, możemy skorzystać ze swoistego kompendium wiedzy na temat spalaczy tłuszczu przygotowanego przez ekspertów z dziedziny suplementacji, którzy biorąc pod uwagę również opinie osób odchudzających się stworzyli ranking suplementów na odchudzanie prezentujący najlepsze spalacze tłuszczuhttps://forum-sportowe.pl/topic/4-najlepsze-spalacze-t%C5%82uszczu-ranking/

Poprzedni

Czy grzyby są zdrowe?

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia?

Następny

Dodaj komentarz