Nawadnianie organizmu jest sprawą kluczową, szczególnie latem, kiedy temperatury skaczą niejednokrotnie powyżej trzydziestu stopni. Muszą o odpowiednie nawodnienie dbać dorośli, dzieci i starsze osoby, a także chorujące na przykład na serce. Co zrobić, aby w tym czasie nie czuć pragnienia, bólu głowy, mieć więcej energii? Oczywiście więcej pić, jednak nie każdy rozumie co to oznacza.
Mniej herbaty, więcej wody
Najlepszym sposobem na nawodnienie jest po prostu picie wody. Powinna to być woda źródlana, najlepiej ze szklanej butelki. W plastykowych znajdują się szkodliwe środki, które latem są spożywane częściej, dlatego przynajmniej należy ograniczyć ilość butelkowanej wody. Dla osób, którym szkoda pieniędzy można wybrać zwykłą wodę kranową, oczyszczoną filtrem lub specjalnym urządzeniem. W okresie upałów warto również zjadać sporo owoców i warzyw zawierających wodę. Sałatka z ogórka nie zaszkodzi, a na deser świetnie smakuje arbuz. Lepiej uważać na gotowe soki owocowe, zawierające bardzo duże ilości cukru. Również alkohol jest złym wyborem. Nadmierna ilość drinków popularnych latem doprowadza do odwodnienia organizmu, dlatego decydując się na nie, trzeba wypić więcej wody. Warto pamiętać, że kawa i herbata nie nawadniają odpowiednio organizmu, a wręcz dodatkowo go wysuszają. Dlatego należy pić dwa litry czystej wody oprócz porannej kawy i herbaty na kolację.
Napoje, które nawadniają organizm
Aby odpowiednio nawodnić organizm trzeba zadbać o ilość elektrolitów. Napojem, jaki wpływa na ich równowagę jest na przykład woda kokosowa. Zawiera spore ilości potasu oraz sodu, poprawiających wchłanianie wody. Wystarczy wypić jedną lub dwie szklanki wody kokosowej aby przywrócić organizmowi odpowiednią równowagę elektrolitową, a przy okazji zapewnić mu dodatkową ilość witamin i mikroelementów. Innymi napojami, z jakimi warto jest bliżej się zaprzyjaźnić latem są sok z brzozy oraz z aloesu. Ten ostatni pozytywnie wpływa na układ krwionośny, dzięki czemu płyny są lepiej wchłaniane i transportowane w organizmie.