Negatywne działanie aluminium

Tagi , , ,

Folia aluminiowa jest przydatna – to wie każda pani domu. Ale jednocześnie nie zawsze wie, że jest równie szkodliwa. Co więcej w naszym otoczeniu znajduje się dużo więcej aluminium niż podejrzewamy.

Gdzie kryje się aluminium?

Wbrew pozorom nie tylko w najbardziej oczywistych przedmiotach, takich jak folia, czy puszki po piwie lub innych napojach, w przedmiotach codziennego użytku jak noże, widelce, łyżki. Aluminium występuje w wielu produktach spożywczych, które jemy na co dzień, takich jak sery, czy niewinna herbata z cytryną. W ten sposób nieświadomie dostarczamy sobie tego metalu aż zanadto. Organizm jest w stanie usunąć niewielką ilość aluminium ale dostarczanie go sobie codziennie, przez wiele lat powoduje odkładanie się go w tkankach ludzkich. Szczególnie niszczące działanie ma aluminium na układ nerwowy człowieka. Jest odpowiedzialne za powstawanie takich chorób jak Alzheimer, Parkinson, zaostrza demencję starczą. Najbardziej wrażliwe na aluminium są dzieci, których układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty oraz osoby starsze, które mają wyższy poziom aluminium w organizmie niż młodsze.

Folia aluminiowa

Ten przedmiot należałoby zupełnie wyłączyć z użytkowania. Nie powinien mieć kontaktu z żywnością, chociaż wielu mogłoby się z tym nie zgodzić. Lepiej jednak dmuchać na zimne, niż później żałować, że się tego nie zrobiło. Jeśli nie chcemy z folii rezygnować całkowicie, w pierwszej kolejności najlepiej zrezygnować z używania jej do pieczenia czy przyrządzania na przykład grilla. Jest to powszechne zastosowanie, ponieważ wówczas kaszanka czy kiełbasa przypiekają się równomiernie, łatwiej je również utrzymać w całości. Jednak pod wpływem temperatury uwalniają się groźne i trujące substancje. Zamiast folii aluminiowej o wiele lepiej jest w niektórych przypadkach zastosować papier do pieczenia. Innym powszechnym błędem jest pakowanie w folię jedzenia o kwaśnym odczynie, czyli cytryn, pomidorów i innych warzyw. Pod wpływem kwasu również dochodzi do reakcji z metalem.

Poprzedni

Grzybica układu pormowego

Produkty bezglutenowe – kupować, czy robić samemu?

Następny

Dodaj komentarz