Nie możesz schudnąć? Zrób badania i sprawdź, czy nie masz jednej z tych pięciu chorób

, Tagi

Jesteś na diecie: jesz pięć razy dziennie, zmniejszasz kaloryczność, nie podjadasz między posiłkami, pijesz dużo wody, a do tego codziennie ćwiczysz i… i nic. Twoja waga stoi w miejscu. Zaczynasz powoli tracić cierpliwość i zastanawiasz się, czy nie rzucić tego wszystkiego? Zanim zrezygnujesz z odchudzania, zrób badania i sprawdź, czy nie cierpisz na jedną z chorób, które powodują tycie i utrudniają powrót do prawidłowej masy ciała.

Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy występuje pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Według szacunków zaburzenia tarczycy może mieć przeszło 300 mln ludzi na świecie, ale wielu z nich żyje w nieświadomości swojego problemu. Niedoczynność tarczycy charakteryzuje się zbyt niskim wydzielaniem dwóch hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Przyczyną może być niedobór jodu, wrodzone zaburzenia lub usunięcie tarczycy, ale najczęstszym powodem jest jej stan zapalny. Niedoczynność powoduje spowolnienie procesów metabolicznych, czego typowymi objawami są wzrost masy ciała, poczucie zimna, łatwe marznięcie i męczenie się, ogólne osłabienie organizmu i problemy trawienne. Przy niedoczynności na szyi może pojawić się wole. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z tarczycą, zgłoś się do lekarza rodzinnego – wystawi Ci skierowanie na badanie poziomu hormonów we krwi i w razie nieprawidłowych wyników, skieruje Cię do endokrynologa. Niedoczynność tarczycy niestety nie jest uleczalna, ale przyjmując tabletki uzupełniające poziom hormonów, można wrócić do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zespół policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników, zwany też zespołem wielotorbielowatych jajników (PCOS) to schorzenie, które dotyka około 10-15% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Zalicza się go do głównych przyczyn niepłodności u kobiet i bardzo często objawia się nadwagą lub nawet otyłością, a to sprzyja rozwojowi wielu innych chorób. PCOS może zdiagnozować ginekolog, dlatego regularne wizyty kontrolne są bardzo ważne. Leczenie zespołu wielotorbielowatych jajników zapobiega długoterminowym konsekwencjom choroby i może pozwolić na zajście w ciąże.

Zespół Cushinga
Zespół Cushinga jest związany z występowaniem zbyt wysokiego poziomu kortyzolu w krwi. Jego najczęstszą przyczyną jest długotrwałe leczenie glikokortykosterydami. Typowym objawem jest przyrost masy ciała, który prowadzi do otyłości, zwanej otyłością cushingoidalną. Charakteryzuje ją nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach nadobojczykowych, na twarzy (twarz jak księżyc) i karku (bawoli kark) oraz tułowiu. Innymi objawami są: nadciśnienie, cukrzyca, trądzik, zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie, rozstępy na brzuchu, zaburzenia emocjonalne. Aby potwierdzić zespół Cushinga trzeba wykonać badania: ocena rytmu dobowego kortyzolu, test hamowania deksametazonem, tomografia komputerowa nadnerczy, itp. W zależności od podłoża stosuje się farmakoterapię, leczenie operacyjne lub radioterapię.

Depresja
Depresja to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że walczy z nią conajmniej 10% społeczeństwa. Zaburzenia depresyjne charakteryzuje zaburzenie rytmu dobowego, obniżenie nastroju, spadek aktywności psychoruchowej, lęki. Osoby chore na depresję często dotyka również wzrost masy ciała. Jeśli chory „zajada” smutek i nie zwraca uwagi na ilości, ani pory, w jakich przyjmuje jedzenie, szybko może zacząć tyć, a brak aktywności prowadzi do zaniedbania swojego wyglądu, co finalnie dodatkowo pogłębia depresję. Jeśli podejrzewasz, że Twój stan to nie chwilowa chandra, ale właśnie depresja – koniecznie zgłoś się do psychologa lub psychiatry, to żaden wstyd. Istnieje wiele skutecznych metod wychodzenia z depresji.

Problemy z insuliną przy cukrzycy typu 2
Utrzymanie właściwej wagi jest jednym z elementów leczenia cukrzycy, zwłaszcza tej typu 2. Zwiększona masa ciała prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na insulinę, a także grozi utratą kontroli nad chorobą i procesem leczenia. Poza tym, sama insulina również tuczy. Stosowanie leków zwiększających produkcję insuliny sprzyja tyciu, zwłaszcza na początku leczenia i przy konieczności zwiększenia dawki leków. Dlatego w nowoczesnym leczeniu stosuje się terapię, którą rozpoczyna się podaniem metforminy, która dodatkowo działa na obniżenie masy ciała.

Nadwaga i otyłość są dla wielu osób wstydliwym tematem, zwłaszcza, kiedy mimo wysiłków nie udaje się zredukować masy ciała. Warto jednak pamiętać, że taka sytuacja może świadczyć o innym poważnym problemie zdrowotnym – przypomina Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse – Dlatego w razie trudności z odchudzaniem, należy skontaktować się z lekarzem i opowiedzieć mu o swoich obserwacjach. I proszę pamiętać: w każdym mieście są nasi wykwalifikowani dietetycy, którzy kompleksowo udzielą wsparcia w zakresie diety na odchudzanie.

Poprzedni

Jazda rekreacyjna, freeride, jazda szybka, czyli jak dobrać rolki do stylu jazdy?

Aspartam – śmiertelna trucizna czy teoria spiskowa?

Następny

Dodaj komentarz