Niezdrowe buty to nie tylko szpilki

, , Tagi , , , , ,

Buty są nie tylko koniecznym elementem ubioru, ale również ozdobą i podkreśleniem stylu. Szczególnie kobiety dbają o to, lecz jednocześnie często zapominają o innej bardzo ważnej kwestii, jaką jest zdrowie.

Zła sława szpilek

O tym, że szpilki szkodzą słyszała niejedna modna kobieta, ale nic sobie z tego nie zrobiła. O ile buty na wysokim obcasie zakładane są od czasu do czasu na okres nie dłuższy niż parę godzin dziennie, to szkody nie są tak poważne, chociaż odczuwalny jest z pewnością ból stóp oraz kręgosłupa. Jeśli jednak do codziennego stroju noszone są tylko i wyłącznie buty na obcasie, to skutki mogą być opłakane. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest puchnięcie nóg, widoczne przekrwienie, bolesność łydki. Jeśli sygnały te zostaną zignorowane, to ryzyko pojawienia się żylaków jest bardzo wysokie. Bowiem pozycja nogi wymuszona przez szpilki powoduje niedokrwienie naczyń krwionośnych i ich blokowanie. Buty na obcasie przyczyniają się również do powstawania deformacji stopy, w tym haluksów.

Płaskie buty nie zawsze są dobre

Również całkiem płaskie buty, tak zwane baleriny nie są wcale lepszą alternatywą. Chociaż modne, nie nadają się jako buty przeznaczone do chodzenia przede wszystkim w mieście. Ludzka stopa jest skonstruowana tak, by chodzić po podłożu zróżnicowanym. Długotrwałe chodzenie po twardej nawierzchni, chodnikach, ulicach w takich butach powoduje powstawanie mikro urazów w stawach, gdzie generowane są wstrząsy. Pojawia się bolesność w tych miejscach. Ponadto uwaga skupiona jest na tym, by buty nie spadły ze stóp. Łatwo w nich o różne urazy. Buty typu balerinki nie nadają się na długie spacery. Tam gdzie spodziewamy się długo chodzić, stać, lepsze są pełne buty o lekkim obcasie, gdzie noga ma większą szansę ułożyć się naturalnie. Istnieje znacznie mniejsze ryzyko kontuzji, w wyniku przesunięcia się nogi w bucie. Wówczas łatwo stracić równowagę i skręcić stopę w kostce. Jest to kontuzja niegroźna dla zdrowia, ale bardzo bolesna i trudna w leczeniu.

Poprzedni

Choroby wirusowe i bakteryjne – pozwól dziecku je przejść

Jakie warzywa i owoce najlepiej łączyć, a jakich unikać w parze

Następny

Dodaj komentarz