O cukrze i zdrowych zębach

, Tagi , , , ,

Zdrowie zębów to temat poruszany na etapie szkoły podstawowej, ale okazuje się, że mimo tego wiedza Polaków na temat zdrowia zębów jest porażająco niska. Oto kilka mitów na temat cukru i zdrowia zębów.

Cukier a zęby

Najczęstszą odpowiedzią na pytanie co powoduje próchnicę jest cukier. Tymczasem to nie on jest bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy, ale bakterie, które uwielbiają żywić się cukrem. Przyczyną współczesnej epidemii próchnicy wśrod dzieci i młodych ludzi nie jest sam fakt spożywania cukru, ale spożywanie go w zbyt dużych ilościach do najmłodszych lat. To wszystko połączone jest z zaniedbaniem higieny jamy ustnej, czyli po prostu z niemyciem zębów regularnie. Z drugiej strony nawet regularne mycie zębów przy tak ogromnym spożyciu słodyczy nie może na wiele się zdać.

Czy tylko cukier jest głównym powodem niszczenia uszkodzenia zębów?

Jesteśmy nauczeni, że to właśnie cukier jest głównym winowajcą kiepskiego stanu zębów. Tymczasem nie jest to prawda. Nawet spożywanie kwaśnych owoców jest równie niekorzystne dla naszych zębów, ponieważ uszkadzają szkliwo, czyniąc jego powierzchnię porowatą. Dzięki temu łatwiej są atakowane przez bakterie, oraz stają się nadwrażliwe na zmiany temperatury, czyli na zimne i ciepłe pokarmy oraz napoje. Również mycie zębów zaraz po jedzeniu nie jest pożyteczne, a wręcz powoduje uszkodzenie szkliwa.

Czy aby mieć zdrowe zęby trzeba całkowicie wyeliminować cukier?

Najlepiej wyeliminować z diety cukier rafinowany, w postaci słodyczy, przekąsek, dodatków na przykład do soków, czy jako słodzik kawy, herbaty. Niemniej jednak węglowodany są bardzo ważne w diecie, dlatego trzeba dbać o ich odpowiedni poziom, powinny jednak pochodzić z naturalnych źródeł. Na przykład z suszonych owoców. Można również maksymalnie zmniejszyć ilość cukru w diecie, a ograniczyć jego zjadanie na przykład do kilku dni w miesiącu. Jest to rozwiązanie ważne szczególnie w przypadku dzieci, którym nie da się wyjaśnić, że nie mogą zjeść batonika.

Poprzedni

Dieta przy menopauzie

Refleksoterapia w walce z nadwagą

Następny

Dodaj komentarz