Kawa pozwala przetrwać wiele trudnych momentów, ciężkie poranki i pracę do późnej nocy. Jednym pomaga, innym szkodzi. Najważniejszy w spożywaniu kawy jest umiar. Niestety nie jest to rzeczywistość wielu ludzi, nałogowo spożywających ten napój. Uzależnienie od kawy objawia się szeregiem problemów zdrowotnych.
Układ pokarmowy
Objawy problemów z nadużywaniem kawy to sygnały ze strony układu pokarmowego. Bezpośrednio po spożyciu kawy pojawia się zgaga, ponieważ soki żołądkowe pod wpływem kofeiny zwiększają swoją objętość. Kawa zaostrza również objawy refluksu żołądkowego. Napój ten powoduje również ból żołądka oraz jego skurcze. Kawa przyśpiesza również metabolizm, a jednocześnie sprawia, że trawienie nie przebiega pomyślnie – część składników odżywczych z pożywienia po prostu przechodzi przez układ pokarmowy i jest wydalana, zamiast zostać wchłonięta. W wyniku tego częste spożywanie kawy może doprowadzić do nadmiernej straty na wadze, a także do lekkiego niedożywienia. Ponadto kawa nie nawadnia, a jedynie zwiększa pragnienie. Słodka kawa ma negatywny wpływ na zęby – polifenole w niej zawarte zmieniają ich kolor na żółty, a cukier lub syrop smakowy zwiększają ryzyko próchnicy.
Kawa a serce
Znany jest wpływ kawy na serce. Kawa a raczej zawarta w niej kofeina powoduje przyśpieszenie rytmu serca. Przez dłuższy czas po wypiciu kawy serce może uderzać nawet tempie 100 uderzeń na minutę, podczas gdy norma w spoczynku to około 80 uderzeń. Zwiększa to ryzyko zawałów serca, udarów mózgu, szczególnie w grupie podatnej na te choroby, czyli u osób po czterdziestym roku życia i u tych, które cierpią na problemy z ciśnieniem, zarówno niskim jak i wysokim. Nawet zdrowe osoby są narażone na skutki uboczne picia kawy, szczególnie gdy dziennie wypijają jej kilka filiżanek. Powoduje to zawroty głowy, szybki oddech, nadmierne pobudzenie, a także ból lub napięcie w klatce piersiowej. Dochodzą do tego problemy z nadmiernym niepokojem, a nawet zaostrzeniem się lęków u osób z nerwicą czy depresją.