Objawy zatrucia smogiem

Tagi , , , , , , , , , ,

Smog towarzyszy nam od wielu lat – co roku w sezonie grzewczym. Zatrucia zdarzają się często. Dym z kominów skraca życie, chociaż w przypadku wielu chorób i zgonów nie jest brany pod uwagę. Przedstawiamy objawy zatrucia.

Infekcje, podatność na choroby, podrażnienia

Chemikalia krążące w powietrzu są przede wszystkim wdychane przez nos, następnie trafiają przez nos do płuc. Gdy długo i często przebywamy w skażonym środowisku, duża ilość pyłów odkłada się w oskrzelach i płucach oraz podrażnia je. Stąd coś co wielu myli z przeziębieniem, czyli mocny kaszel, cieknący nos, większa ilość flegmy w płucach. Do tego dochodzi podrażnienie błon śluzowych, czyli na przykład zaczerwienienie gardła i oczu. Zdarza się, że podrażnieniu ulega również delikatna skóra wokół oczu, staje się piekąca. Pojawia się uczucie „pisaku” pod powiekami. Co nie jest pocieszające to fakt, że zwykła maseczka chirurgiczna dostępna w aptece nie jest w stanie uchronić przed problemem. Potrzebne są chusteczki z filtrami, które wyłapią cząsteczki pyłu. Producenci zwietrzyli okazję i sprzedają takie nawet za około dwieście złotych.

Psychika a smog

Okazuje się, że smog nie tylko oddziałuje na ciało, ale również na psychikę. W dużych miastach smog tworzy chmury, które nawet w słoneczny dzień przysłaniają niebo i powodują chroniczne przygnębienie. Pogłębia się zimowa depresja. Jak potwierdziły badania neurologów smog również dosłownie spowalnia myślenie, zabija radość życia. Myszy narażone na smog były znacznie bardziej powolne, gorzej radziły sobie z zadaniami, które przed nimi stawiano. Podobnie naukowcy upatrują w smogu jedną z przyczyn chronicznego zmęczenia, braku motywacji. Wdychanie smogu, na jaki jesteśmy narażeni codziennie zaostrza również chroniczne bóle głowy. Nie wpływa to dobrze na osoby cierpiące na migrenowe bóle głowy. W czasie gdy nasilenie smogu jest wysokie, zużywamy większą ilość tabletek przeciwbólowych, zwiększają się również wizyty u lekarza w sprawie porady w sprawie bólu głowy.

Poprzedni

Jak zimą zachować ciepło na diecie roślinnej?

Błędy śniadaniowe i co zjeść na śniadanie?

Następny

Dodaj komentarz