Obrzydliwe i szkodliwe nawyki

, Tagi , ,

Dłubanie w nosie czy obgryzanie paznokci – wydaje się, że to po prostu obrzydliwe, ale niegroźne zachowanie. Tymczasem te nawyki przeradzają się często w choroby. Jeśli dręczą cię dziwne dolegliwości, to być może wina za nie tkwi właśnie w obrzydliwych niezdrowych nawykach. Należą do nich:

Nie mycie rąk po wyjściu z toalety. Większość osób ogranicza się do spłukania rąk zimną wodą, bez użycia mydła. Takie zachowanie zupełnie nic nie załatwia – równie dobrze mogliby wyjść nie myjąc rąk. Bakterie i wirusy, jakie osiadają na dłoniach gdy ich nie myjemy powodują takie choroby jak grypa albo przewlekłe i nawracające biegunki.

Nieoczyszczanie nosa przy katarze. Wielu ludzi woli nie odrywać się od ważniejszych zajęć, by wydmuchać nos. Wolą wciągać katar. Nie dość, że jest to niesmaczne, to jeszcze niezdrowe. Wydzielina z nosa ma na celu usunięcie wirusów z organizmu. Nie robienie tego opóźnia proces powrotu do zdrowia. Ponadto obrzydliwym i równie niezdrowym nawykiem jest kładzenie brudnych chusteczek gdzie popadnie. Rozsiewa to zarazki dookoła na innych ludzi. Aby temu zaradzić należy zużyte chusteczki zawsze wyrzucać do kosza z pokrywką.

Pleśń i grzyb w domu. Zapuszczenie łazienki lub kuchni do tego stopnia, że pojawia się pleśń i inne grzyby jest bardzo słabe dla zdrowia. Może to być przyczyna również nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach. Rodniki pleśni i grzybów unoszące się w powietrzu prowadzą do rozwoju chorób układu oddechowego, uczuleń, a nawet nowotworów.

Używanie gąbki do mycia. Tak, wielu ludzi uważa, że to nie tylko nie groźne, ale nawet niezbędne, by dokładnie się umyć. Tymczasem na stale wilgotnej gąbce roi się od bakterii, które nijak nie pomagają w utrzymaniu zdrowia. Podobnie działają ręczniki, które nie są odpowiednio suszone i prane.

Niezmienianie pościeli, poduszek i kołdry. Wielu ludzi nie tylko nie zmienia ich, a nawet nie zadają sobie trudu, by je wytrzepać. W wyniku tego dom staje się eldorado dla roztoczy, powodujących nawet u nieuczulonych osób coraz częstsze kichanie, chroniczny katar i zapchane gardło.

Poprzedni

Jedzenie smalcu jest zdrowe

Wyrzuć margarynę z diety

Następny

Dodaj komentarz