Ochota na słodkości w czasie diety – dlaczego tak jest?

, , , Tagi , , , , ,

Sytuacja jest dość częsta. Chęć schudnięcia powoduje, że odstawiamy niezdrowe jedzenie. Ale nie jest to takie proste jak mogło by się wydawać, ponieważ nagle ze zdwojoną siłą odzywa się ochota na słodycze.

Dlaczego mam ochotę na słodycze w czasie diety?

Powodów jest kilka. Najbardziej oczywisty to uzależnienie od cukru. Działa on w mózgu podobnie jak narkotyk. Jeśli do tej pory kilka razy dziennie nie odmawiano sobie słodkiej przyjemności, to organizm na nagłe odstawienie reaguje syndromem odstawienia. Właśnie dlatego wielu ludzi nie jest w stanie wytrawać w diecie. Ale istnieją również ludzie, którzy przed rozpoczęciem diety nie przesadzali ze słodyczami, lub nie mieli potrzeby jeść ich zbyt często. Po rozpoczęciu diety ochota na słodycze nagle wzrostła i staje się nie do zniesienia. Może to oczywiście zniweczyć całą dietę. Powody takiej stytuacji to najczęściej nieprawidłowa dieta. Być może jest zbyt restrykcyjna. Warto pamiętać, że w czasie treningu organizm spala więcej kalorii. Nie należy przekraczać bilansu energetycznego, ale nie wolno również dopuścić do tego by był zbyt niski. Głodujący organizm domaga się swojej dawki węglowodanów jakie pozwolą mu przetrwać. Szybkie przekąski w postaci ciastek i batonów są zawsze pod ręką. Rozwiązaniem jest pilnowanie by po każdym treningu zjeść jakąś zdrową przekąskę i nie chodzić głodnym. Dieta musi być bogata w węglowodany złożone.

 Slodycze
Dessert Yogurth Fruit, images at pixabay.com

Sposoby na zminimalizowanie ochoty na słodycze

Kiedy nagle pojawia się ochota na słodycze ważne jest by wiedzieć co zrobić. Wiadomo, że jeśli ktoś skusi się od czasu do czasu na kawałek ciasta, to nie będzie to koniec świata. Ale jeśli ochota na słodycze jest duża to często utrudnia nawet normalne funkcjonowanie. Wówczas organizmu musi zostać uzupełniony w chrom, cynk, mangan, witaminy z grupy B. Trzeba także pamiętać, że dieta nie jest czasem umartwiania się. Rankiem można zjeść kaszę jaglaną lub owsiankę na słodko, ważne żeby pamiętać, aby była osłodzona na przykład łyżeczką miodu lub cukru brzozowego, dojrzałym bananem lub innymi owocami. To w zupełności wystarcza. Istnieje również wiele wersji dietetycznych ciasteczek, ciast i słodkości jakie łatwo jest odnaleźć w internecie.

Poprzedni

Czy bieganie może zaszkodzić?

Dlaczego niskokaloryczna dieta nie działa?

Następny

Dodaj komentarz