Picie płynów podczas posiłku jest szkodliwe?

, Tagi , , , , ,

Popularne jest picie wody lub napojów w czasie posiłków. Wiele wskazuje na to, że nie jest to dobre rozwiązanie, a nawet jest szkodliwe.

Popijanie wody podczas posiłku

Kilka kęsów i łyk wody – tak wielu ludzi spożywa swoje posiłki. Niestety nie wydaje się to być korzystne dla zdrowia. Wszystko przez to, że w czasie posiłku żołądek produkuje sok, w którym występuje duże stężenie kwasu solnego. Picie wody podczas posiłku sprawia, że kwas zostaje rozcieńczony przez co z kolei trawienie jest zaburzone. Upośledza to wchłanianie wielu potrzebnych składników mineralnych, u niektórych osób może nawet doprowadzić do anemii ponieważ mało kwasu solnego powoduje małe wchłanianie żelaza. Paradoksalnie to właśnie niewielka ilość kwasu powoduje iż po posiłku cierpimy na zgagę, ponieważ treść pokarmowa cofa się do przełyku gdyż żołądek nie jest w stanie jej strawić. To dlatego po posiłku, gdzie pije się wodę wielu ludzi odczuwa dyskomfort. Pojawiają się wzdęcia i inne trudności. Wody nie powinno się również spożywać bezpośrednio po posiłku z tych samych powodów. Jeśli chce się pić, najlepiej napić się na jakiś czas przed posiłkiem. Zmniejsza to również apetyt przez co zjadamy mniej.

Picie napojów słodzonych w czasie posiłku

Jeszcze bardziej niepokojącym trendem jest picie słodkich napojów do obiadu, w stylu coli lub pepsi, a także wielu innych. Przede wszystkim bardzo znacząco zwiększa to kaloryczność posiłków. Jedna standardowa szklanka pepsi zwiększa kaloryczność nawet o sześćset kalorii w zależności od zawartości cukru! Ponadto cukier zawarty w takich napojach pobudza apetyt, przez co jesteśmy w stanie w niedługim czasie sięgnąć po nowe przysmaki. W ten sposób nadwaga stale będzie rosła. Słodkie napoje wzmagają pragnienie, zamiast je gasić. Organizm domaga się wody, a często jest to mylone z głodem. Zamiast napić się, po raz kolejny sięgamy po jedzenie. Napoje takie są często gazowane, a one powodują wzdęcia i odbijanie się co nie jest w żaden sposób przyjemne.

Poprzedni

Czego unikać by zachować wysoki poziom energii

Produkty jakich lepiej nie podgrzewać

Następny

Dodaj komentarz