Plaga kleszczy i konsekwencje

Tagi , , , ,

Wiosna i lato to przyjemny, wyczekiwany czas, ale wraz z nim zjawiają się mniej przyjemni goście. Są to oczywiście kleszcze, których ostatnimi czasy jest coraz więcej.

Borelioza wywołana ugryzieniem kleszcza

Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Nie każde ugryzienie ją wywołuje, lecz prawdopodobieństwo jest całkiem spore. Co więcej choroba ta jest bardzo trudna w wykryciu oraz leczeniu. Czasem ugryzienie tak małego owada, jakim jest kleszcz, pozostaje nawet nie zauważone, a objawy takie jak utrzymujące się przez długi czas gorączka, bóle głowy, stawów, nie są jednoznaczne. Tylko domyślny i mądry lekarz jest w stanie zasugerować boreliozę, zamiast leczyć na przykład przeziębienie. A leczenie boreliozy jest konieczne i to jak najszybciej, ponieważ nie leczona wywołuje poważne uszkodzenie narządów wewnętrznych, w tym serca, a także zapalenie opon mózgowych, co bywa bezpośrednią przyczyną śmierci. Jeśli zatem objawy typowe dla przeziębienia trwają bardzo długo i nic tego nie jest w stanie zmienić, należy udać się na test wykrywający prątki boreliozy. Warto pamiętać, że objawy mogą wystąpić nawet pół roku po ugryzieniu.

Ochrona przed kleszczami

Nie jest tajemnicą, że należy chronić się przed kleszczami. Na nieszczęście człowieka latem znajdują się one wszędzie, nie tylko w lesie. Bytują nawet w nieskoszonej trawie na zewnątrz domu. Dlatego tak naprawdę nie ma przed nimi stuprocentowej ochrony. Jedną z rzeczy, którą warto zrobić jest dokładne obejrzenie ciała oraz wytrzepanie ubrania po wyjściu z gęstego lasu. Jeśli na ciele znajdziemy kleszcze nie jest jeszcze powód do paniki. Należy je czym prędzej strzepnąć i wziąć prysznic. Zdjęte kleszcze trzeba zabić. Naturalnymi zapachami, jakich nie znoszą kleszcze są rozmaryn, lawenda, cynamon. To tanie i skuteczne środki je odstraszające. Warto wokół domu sadzić latem geranium i trzymać je na parapecie okien. Innymi naturalnymi środkami odstraszającymi kleszcze są cytrusy, soda oczyszczona i czosnek. Przed kleszczami należy chronić również zwierzęta domowe: psy i koty.

Poprzedni

Proste środki poprawiające jędrność skóry

Dlaczego dobrze jest jeść zielone warzywa?

Następny

Dodaj komentarz