Oleje w naszym życiu są ważnym i istotnym elementem diety. Niestety wielu z nas w ogóle nie używa olejów, lub używa tylko jednego ich rodzaju.
Znaczenie olejów w żywieniu
Oleje jedno i wielonienasycone są bardzo istotne w codziennej diecie. Jedno nasycone chronią układ krwionośny, zapobiegając miażdżycy, a wielonienasycone są potrzebne ze względu na zawartość kwasów nasyconych omega 3 i omega 6. Oleje te należy spożywać w odpowiednich ilościach oraz proporcjach. Wówczas poprawiają pracę niemal każdego układu w organizmie. Spożywanie zbyt dużej ilości żadnego z kwasów nie jest w wskazane. Ponadto nawet tłuszcze roślinne posiadają dużą ilość kalorii, dlatego zbytnie nasycenie nimi potraw nie jest wskazane.
Źródła kwasów omega 6:
oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, kukurydziany, sojowy, sezamowy, olej z wiesiołka.
Źródła kwasów omega 3:
olej rzepakowy, lniany, olej z pestek dyni, z orzechów włoskich.
Poprawne zastosowanie olejów
Oleje roślinne należy spożywać w odpowiednich proporcjach. Oleje roślinne w większości nie nadają się do smażenia. Należy stosować tłuszcze zwierzęce lub olej kokosowy o podobnych właściwościach bez cholesterolu w przypadku jego wysokiego poziomu. Spożywać oleje można na różne sposoby. Mogą być użyte do skropienia na przykład ziemniaków podanych na obiad, również do kasz. Olej należy wykorzystywać do tworzenia własnych sałatek, ponieważ wiele witamin rozpuszcza się tłuszczach przez co będą łatwiej przyswajalne w organizmie. Polecane jest również tworzenie domowych dresingów, majonezów, zawierających mniejszą ilość konserwantów niż kupione w sklepie. Oleje muszą być odpowiednio przechowywane. Tylko wówczas są najbardziej zdrowe i najwięcej dają osobom je spożywającym. Warto pamiętać, że oleje wymagają odpowiedniego przechowywania, w przeciwnym razie tracą cenne właściwości. Powinny być przechowywane w chłodnym, zacienionym miejscu, w ciemnych butelkach. Należy je nabywać w odpowiednim miejscu, powinny być poddawane procesowi produkcji z wykorzystaniem tłoczenia na zimno.