Kiedy okres się spóźnia pierwszą myślą kobiety jest myśl o ciąży. Jednak z problemem braku okresu borykają się również te kobiety, które nie współżyją. Jest to wówczas sygnał, że być może coś niepokojącego dzieje się w organizmie.
Choroby związane z brakiem okresu
Brak okresu może oznaczać, że w narządach rodnych zaszły jakieś zmiany, które go uniemożliwiają. Jedną z najczęstszych przyczyn braku okresu jest zespół policystycznych jajników, endometrioza, a także torbiele jajników. Powodem do niepokoju jest szczególnie sytuacja gdy odczuwamy bóle w okolicy jajników i macicy, podczas gdy nie pojawia się krwawienie. Czasami dodatkowymi objawami są nudności a nawet wysoka gorączka. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem, ponieważ są to objawy pękniętej torbieli jajnika. Wiele kobiet nie jest świadomych, że posiadają torbiele. Jeśli są one większe niż dwa, trzy centymetry często konieczna jest operacja, aby zapobiec rozlaniu się. Warto zrobić badanie usg dopochwowe, aby przekonać się, czy przypadkiem przyczyną braku okresu nie jest nieprawidłowa budowa narządów rodnych kobiety.
Życie w pośpiechu
Układ rozrodczy kobiet jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany. Cykl miesiączkowy może zmienić wiele czynników, między innymi stres, zbyt uboga dieta, gwałtowne odchudzanie. Na to, że okres nie występuje w terminie wpływ mają także zmiany w życiu, na przykład podróż, przeprowadzka. Jednak stres ma wpływ przede wszystkim na przesunięcie owulacji, która po prostu występuje później lub w ogóle nie występuje w danym miesiącu. Jeśli jednak owolacja wystąpiła prawidłowo (niektóre kobiety mają objawy owulacji), a w danym dniu okres nie nadszedł, mimo iż ustąpiły objawy pms, możemy mieć do czynienia z czymś innym. Warto skonsultować to z lekarzem. Również kobiety, które zbyt mocno forsują się uprawiając sport często borykają się z problemem zatrzymania okresu. Dzieje się tak dlatego, że organizm broni się przed kolejnym osłabieniem czyli stratą krwi, a wraz z nią cennego żelaza.