Pu-erh – na pomoc w odchudzaniu

Tagi , ,

Herbata Pu-erh jest napojem o właściwościach zdrowotnych. Doceniana od tysięcy lat w Chinach może pomóc również Tobie np. w zgubieniu zbędnych kilogramów. Zaliczana jest ona do czerwonej herbaty i pochodzi z prowincji Chińskiej – Yunan. Pu-erh otrzymuje się w procesie częściowej fermentacji, dzięki czemu liście nie zmieniają całkowicie koloru, jak w przypadku herbaty czarnej. Nazywana jest herbatą czerwoną, ponieważ jej koniuszki nabierają wówczas czerwonego odcienia. Bardzo ważnym etapem w procesie otrzymywania herbaty Pu-erh jest jej leżakowanie. Proces ten zachodzi w specjalnych warunkach, gdzie ważną rolę odgrywa poziom wilgotności jak i temperatura. Im dłużej herbata dojrzewa tym lepsze ma właściwości.

Odchudzająca moc Pu-erh

Herbata Pu-erh znana jest ze swoich właściwości wspomagających odchudzanie. Picie tej herbaty może pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów, poprzez stymulację metabolizmu tłuszczy w naszym organizmie. Okazuje się jednak, że ważny jest moment dnia, kiedy zdecydujemy się na picie tej herbaty. Przyjmowanie jej przed posiłkiem pobudza nasz apetyt, tym samym może doprowadzić to do wzrostu wagi zamiast do jej spadku. Dlatego ważne jest przestrzeganie pory picia herbaty. Chińczycy od dawna spożywają ten dobroczynny napój po cięższych posiłkach, aby ułatwić ich trawienie. Powinniśmy brać z nich przykład. Herbatę Pu-erh najlepiej pić godzinę po posiłku, wówczas pomoże ona nam w trawieniu tłuszczy i ograniczy ich wchłanianie.

Właściwości Pu-erh  to nie magia, a nauka

Herbata Pu-erh zawdzięcza swoje właściwości związkom, które wytwarzane są w procesie fermentacji i jej dojrzewania. Związki te wytwarzane są przez mikroorganizmy takie jak Aspergillus Niger  oraz inne grzyby czy bakterie. Jednymi z nich są fenole. Do tych związków zaliczany jest  kwas galusowy – uważany za najbardziej aktywną substancję w herbacie Pu-erh. Wpływa on na obniżenie produkcji lipazy – enzymu trzustkowego, co ogranicza absorpcję tłuszczu. Innym możliwym mechanizmem działania ekstraktu herbaty Pu-erh może być zablokowanie aktywności enzymu, który odpowiada za przekształcanie składników odżywczych w tłuszcze w wątrobie.

Również badania z wykorzystaniem modelu ludzkiego pokazały, że picie herbaty Pu-erh  wpływa na obniżenie zawartości tzw. „złego” cholesterolu we krwi (LDL), a także trójglicerydów, co również ma związek z obniżeniem wagi. W Japonii przeprowadzono badania z zastosowaniem ekstraktu z herbaty Pu-erh, w którym wzięło udział kilkanaście osób z lekką otyłością. Po okresie 12 tygodni zaobserwowano, że osoby, które przyjmowały ekstrakt z liści tej herbaty straciły więcej na wadze niż osoby z grupy kontrolnej. Warto zauważyć, że wszyscy badani przyjmowali taką samą ilość kalorii dziennie.

 Pu Erh
Tea Pu, aken at pixabay.com

Jak skutecznie stracić na wadze pijąc Pu-erh

Przede wszystkim należy pamiętać o systematyczności i nie można liczyć na zadziwiające efekty z dnia na dzień. Herbata ta rzeczywiście pomoże osiągnąć Ci odpowiednią wagę, jednak potrzeba do tego czasu i podjęcia również innych kroków. Najważniejsza jest odpowiednia dieta z ograniczoną liczbą kalorii. Wprowadź do niej dużo warzyw i owoców, jednocześnie nie zapominając o piciu herbaty. Pamiętaj również o zachowaniu odpowiedniej kolejności: najpierw posiłek, później herbata. Nie możesz zapomnieć, że Pu-erh przyspiesza procesy metaboliczne, a więc w razie głodu spotęguje go jeszcze bardziej.  Dla osiągnięcia szybszych efektów wprowadź również aktywność fizyczną do swojego codziennego życia.

W jaki sposób właściwie parzyć Pu-erh

Najlepsze proporcje to 1 gram herbaty na 50 mililitrów wody. Optymalna temperatura parzenia wynosi 96˚ C, a czas nie powinien przekroczyć 5 minut. Nie przedłużaj czasu parzenia,  a jeżeli chcesz, aby herbata miała bardziej intensywny smak to po prostu użyj jej więcej. Herbatę Pu-erh możesz parzyć wielokrotnie – jednak za każdym kolejnym razem musisz parzyć ją dłużej o około minutę. Duży wybór czerwonych herbat znajdziesz na http://www.big-active.pl/herbaty-czerwone-ekspresowe.

Poprzedni

Surowe a gotowane jedzenie

Długie dystanse – jedzenie i suplementacja

Następny

Dodaj komentarz