Różnica pomiędzy kefirem a jogurtem

, , , Tagi , , , ,

Przetwory z mleka są przez ludzi powszechnie chwalone. Między innymi za swoje właściwości probiotyczne. Wielu ludzi nie widzi różnicy pomiędzy różnymi przetworami oraz produktami z mleka. Tymczasem warto jest je znać, ponieważ to, co służy jednemu wcale nie musi być tak dobre dla drugiej osoby. Czy istnieje różnica między kefirem a jogurtem naturalnym i jak ona wygląda?

Jogurt naturalny

To napój, który w dawnych czasach. Był najpierw wyprodukowany z mleka bawolego. Dopiero następnie z koziego i wreszcie krowiego. Znany był już w starożytnym Egipcie. Ale źródłem jego pochodzenia są najprawdopodobniej Indie. Współcześnie jest to napój popularny na całym świecie, szczególnie w Azji i Afryce. Jogurt naturalny powstaje z mleka pasteryzowanego, pozostawionego do fermentacji. Specjalne pałeczki bakterii mlekowych ciepłolubnych. Jak również bifidobakterie. Fermentacja trwa około dwunastu godzin i odbywa się w temperaturze od czterdziestu do czterdziestu pięciu stopni. W wyniku fermentacji jogurt jest łatwostrawny, w porównaniu do produktu wyjściowego czyli surowego mleka. Samo mleko powoduje najczęściej u dorosłych ludzi, oraz zwierząt wiele kłopotów, objawia się kruczeniem w żołądku, biegunką. Takich dolegliwości nie ma po spożyciu jogurtu. W jogurcie znajduje się również znacznie więcej wapnia, niż w mleku.

 Kefir
Fruit Smoothie Strawberry, hoto at pixabay.com

Kefir

Kefir pochodzi z Kaukazu, do Europy dotarł później niż jogurt naturalny. Jest to przetwór mleka stosunkowo. Niedługo spożywany u nas. Bo zaledwie od zeszłego wieku. Kefir produkujemy z mleka o odpowiedniej zawartości tłuszczu. Do którego dodaje się specjalne bakterie, grzyby, szczepionki. Kefir uzyskuje się również w wyniku fermentacji alkoholowo – mlekowej. Grzyby dodajemy do kefiru są kompatybilne. Z paciorkowcami, drożdżami, pałeczkami mlekowymi. Kefir powstaje poprzez fermentację w czasie od dwóch do trzech dni, w temperaturze od dwunastu do czternastu stopni. Zawiera większą ilość witamin z grupy B, niż zwykłe mleko. Kefir podobnie jak jogurt pozytywnie wpływa na trawienie, poprawia perystaltykę jelit, uczestniczy w tworzeniu żółci. Również tłuszcze zawarte w kefirze. Są lepiej przyswajalne. Jest odpowiedni dla osób nietolerujących laktozy.

Poprzedni

Lecznicze właściwości żurawiny

Jak nawilżać organizm w czasie ćwiczeń

Następny

Dodaj komentarz