Suplementy z izoleucyną – dlaczego warto je przyjmować?

Tagi

Izoleucyna jest neutralnym, genetycznie kodowanym aminokwasem, który jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Związek ten dostępny jest w wielu produktach, zarówno tych odzwierzęcych, jak również w roślinach strączkowych. Suplementy z izoleucyną są polecane sportowcom, gdyż mają one znaczny wpływ na budowanie masy mięśniowej.

Czym jest izoleucyna?

Izoleucyna występuje w szczególnie dużych ilościach w mięsie, rybach, serach, większości nasion i orzechów, jajkach oraz w soczewicy. W ludzkim ciele izoleucyna jest skoncentrowana w tkankach mięśniowych i jej obecność jest konieczna do tworzenia hemoglobiny oraz do stabilizacji i regulacji poziomu cukru we krwi – przypominają specjaliści z tanie-odzywki.pl. Wpływa także na odpowiednie dysponowanie energią. Niedobór izoleucyny może wywoływać objawy podobne do hipoglikemii.

Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA), w tym izoleucyna, leucyna i walina są stosowane jako suplementy do budowy mięśni. Izoleucyna jest wykorzystywana w organizmie do produkcji pewnych związków biochemicznych, które pomagają w produkcji energii, a badania naukowe potwierdzają, że związek ten wpływa pozytywnie na zmniejszenie drgań mięśni oraz na szybszą ich regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym.

Dla kogo suplementy z izoleucyną?

Izoleucyna to jeden z kilku niezbędnych aminokwasów w diecie, a ludzie nie mogą zsyntetyzować go z prostszych metabolitów. Młodzi dorośli potrzebują około 20 mg tego aminokwasu na dzień na kilogram masy ciała. Izoleucyna może być rozkładana na prostsze związki przez enzymy produkowane w wątrobie oraz jelitach.

Zarówno ćwiczenia aerobowe jak i trening siłowy zwiększają zapotrzebowanie na białko, co dzieje się z różnych powodów. Po pierwsze podczas ćwiczeń białka mogą być wykorzystywane do produkcji energii (zwłaszcza leucyna, izoleucyna i walina) i w przypadku bardzo intensywnych sesji stanowią aż do 10% całkowitej energii wytworzonej podczas długotrwałej aktywności. Po drugie wysiłek fizyczny w naturalny sposób doprowadza do mikrouszkodzeń mięśni, dzięki czemu mogą one zregenerować się silniejsze. Jednak aby tak się stało, potrzebne jest dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych, w tym dużych ilości białek.

Inną grupą, która powinna zainteresować się suplementami z izoleucyną, są pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek, którzy są poddawani hemodializie i mają niski poziom w osoczu aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) – leucyny, izoleucyny i waliny. Nieprawidłowości w puli aminokwasowej osocza można skorygować odpowiednimi wysokobiałkowymi suplementami.

Poprzedni

Sauna na bolące plecy – to zawsze się sprawdza

Czym jest olej makadamia?

Następny

Dodaj komentarz