Tabela dodatków do żywności

, , Tagi , , , ,

Wszechobecne dodatki do żywności rozpoczęte dużą literą E przerażają wielu. Jednak to nie do końca prawda, że każde „E” jest groźne dla zdrowia. Kluczem do sprawy jest specjalna tabela dodatków stosowanych w żywności.

Tabelki dodatków do żywności

Dodatki do żywności ujednolicono za pomocą wprowadzenia nazw rozpoczynających się dużą literą E oraz oznaczono specjalną liczbą. Jednak nie warto wszystkich E demonizować, ponieważ w skład nich wchodzą w większości środki zupełnie nieszkodliwe, pochodzenia naturalnego. Z drugiej strony dodatki E nie powinny usypiać niczyjej czujności, ponieważ do jednego worka wrzucono również substancje potencjalnie niebezpieczne. Na szczęście tabele dodatków do żywności są powszechnie dostępne w internecie, dzięki czemu łatwo się zorientować co się pod nimi kryje. Ponadto tabelki dodatków oraz na samych etykietach produktów są przydatne ponieważ dzięki nim można odczytać również przynależność danej substancji (przeciwutleniacze, emulgatory, konserwanty, barwniki), dowiedzieć się jaka jest jej trwałość i przydatność do spożycia, oraz optymalne warunki przechowywania. Ważną kwestią jest także wartość odżywcza. Tabele są bardzo potrzebne osobom cierpiącym na alergie pokarmowe.

 Zywnosc
Meal Salad Cucumbers, Sponchia at pixabay.com

Szkodliwe dodatki do żywności

Tabelka dodatków pozwala również wcześniej odkryć szyfr na etykiecie. Można ją łatwo wydrukować i z pewnością zmieści się w portfelu. Kiedy trzeba udać się na zakupy, będzie jak znalazł. Niektóre środki są określone jako rakotórwcze, podejrzewane są także o pogarszanie chorób neurologicznych. Środków oznaczonych jako szkodliwe należy całkowicie unikać, nawet jeśli jest napisane, że wywołują problemy tylko w przypadku nadmiernego spożycia. Tak naprawdę nie są znane skutki długotrwałego zażywania szkodliwych dodatków. Nawet bez specjalnej tabelki na pierwszy rzut oka można przekonać się, czy dany prodkukt jest zdrowy. Wystarczy spojrzeć na długość listy. Jeśli E jest bardzo dużo, to niezależnie od tego co się pod nimi kryje, nie jest to raczej pokarm korzystny dla zdrowia.

Poprzedni

Czy ćwiczenia na brzuch są skuteczne?

Czy trening powinien powodować ból?

Następny

Dodaj komentarz