Torbiel włosowa to niezagrażająca zdrowiu ani życiu dolegliwość, jednak jest jednocześnie jedną z najbardziej złośliwych, ze względu na umiejscowienie i wyjątkowo nieprzyjemne objawy związane z nią.
Osiągnij wymarzoną sylwetkę i schudnij już dziś do 6 kg miesięcznie.
Indywidualna dieta, Dziennik kalorii, Wsparcie dietetyka klinicznego. Kup teraz!
Objawy torbieli włosowej
Torbiel ta jest dość trudna w leczeniu i nie jest jasne skąd tak naprawdę się bierze. Oficjalnym wyjaśnieniem jest nadmierna ilość bakterii, które rozmnażają się nieco poniżej końcowej części kręgosłupa, w miejscu, gdzie zaczyna się szpara pośladkowa. Wysnuto taki wniosek ponieważ dolegliwość ta dotyka częściej mężczyzn z bujnym owłosieniem, co ma ułatwiać rozwój infekcji. Miejsce to rzeczywiście jest idealne dla rozwoju bakterii, ciemne i wilgotne. Objawy zapalenia to w pierwszej kolejności uczucie dyskomfortu oraz bólu przy siadaniu oraz przy leżeniu na plecach. Wynika to z gromadzenia się nadmiernej ilości ropy pod skórą w tym miejscu. Płyn rozpycha tkanki powodując nieprzyjemne doznania. Im więcej płynu, tym ból jest bardziej dotkliwy, pojawia się obrzmienie chorego miejsca, zaczerwienienie, czasem organizm reaguje podwyższoną temperaturą.
Leczenie torbieli włosowej
Ze względu na umiejscowienie leczenie jest dość trudne. Doraźnie lekarz chirurg nacina miejsce, aby uwolnić nadmiar płynu. Przynosi to natychmiastową ulgę w bólu. Jednak nie ma gwarancji, że problem nie wróci. Aby się go pozbyć na stałe konieczny jest zabieg chirurgiczny, lecz on wyklucza z normalnego życia nawet na sześć tygodni, ponieważ zabronione jest siadanie. Domowymi sposobami w przypadku pojawienia się torbieli włosowej są okłady. Woda zimna natychmiast przynosi ulgę, lecz już po jej odstawieniu objawy ponownie się wracają. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gorącego termoforu. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne oraz skórę przez co ból nie jest tak dotkliwy. Pomaga to również w szybszym gromadzeniu się i odprowadzaniu ropy. Po jakimś czasie przetoka z napiętej robi się miękka i pęka. Płyn wydostający się z niej należy regularnie usuwać, a rankę dezynfekować wodą utlenioną.