Trądzik – walcz z nim nie tylko kosmetykami

Tagi ,

Zmora większości nastolatków, ale też problem dotykający wielu dorosłych. Trądzik to źródło wielu kompleksów. Nieodpowiednio leczony może skutkować bliznami na lata. Istnieje wiele sposobów na złagodzenie przebiegu choroby. Które z nich są sprawdzone, a które powinniśmy włożyć pomiędzy bajki?

Czym jest trądzik?

Pojawienie się trądziku na skórze to skutek nieodpowiedniej pracy gruczołów łojowych. To właśnie one są odpowiedzialne za tworzenie się znienawidzonych pryszczy i zaskórników. Gruczoły łojowe odzywają się zazwyczaj w okresie nastoletnim, kiedy nasze hormony buzują. Coraz częściej można je też zauważyć u osób po 20 czy 30 roku życia. Przyczyna? Problemy z hormonami, zły sposób odżywiania, stres czy nieodpowiednie kosmetyki.

Trądzik zauważamy zazwyczaj w strefie T, a więc w od brody, przez nos, aż po czoło. Istnieją jednak wyjątki i trądzik może nas też zaskoczyć na policzkach, dekolcie, szyi, a nawet… plecach. Winne jest sebum, które wydziela się w dużych ilościach i skutkuje przetłuszczeniem skóry i świeceniem się. Sebum to świetny pokarm dla bakterii obecnych na naszej skórze. To właśnie one są winne podrażnieniom i pryszczom.

Co zrobić, kiedy zauważymy trądzik?

Pierwszy krok to wizyta u dermatologa. Trądzik jest chorobą i tak powinniśmy ją traktować. Lekarz określi przyczynę Twojego trądziku, co bardzo pomoże w jego leczeniu. Wizyta u specjalisty pozwoli Ci zrozumieć, na czym polega problem, dowiesz się jak pielęgnować swoją cerę i jakie leki zażywać. Dermatolog prawdopodobnie przepisze Ci maść z retinoidami. Poprawi ona pracę komórek i porów. Od lekarza dowiesz się też co może zaostrzyć chorobę, czego nie robić, co jeść, co możesz zrobić żeby złagodzić przebieg. Na pewno usłyszysz, żeby nie dotykać pryszczy. Jest to bardzo częsty i bardzo zły nawyk, który pogarsza chorobę i może skutkować bliznami.

Sposoby farmakologiczne i kosmetyki zwalczające trądzik

Kupując preparaty na trądzik, kierujmy się poradami lekarza, ewentualnie opiniami innych chorych, nigdy reklamami. Nieodpowiednie kosmetyki i leki mogą nam tylko zaszkodzić. Rolą profesjonalnych kremów i maści jest zwalczanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Specyfiki z apteki zmniejszają wydzielanie się sebum i zaleczają stany zapalne, odpowiedzialne za tworzenie się wyprysków.

Kupując kosmetyki na trądzik, kierujmy się składem. Osoby z cerą trądzikową powinny unikać tłustych kremów, ponieważ takie kosmetyki tylko pogorszą stan naszej cery. Składniki, których powinniśmy unikać to silikony, wazelina, parafina, olej kokosowy. W pielęgnacji skóry z trądzikiem bardzo ważne jest mycie twarzy odpowiednim preparatem. Wbrew pozorom nie powinniśmy używać żelów i mydeł antybakteryjnych. Mogą one przesuszać skórę, ale nie pryszcze. Myj twarz raz albo 2 razy dziennie, nie więcej. W chorobie trądzikowej zalecane jest używanie toników po umyciu twarzy. Dzięki nim nasze gruczoły łojowe się zwężą, a cera będzie odświeżona. Tutaj też należy uważać, ponieważ wiele z nich może mieć w składzie alkohole i estry. Powodują one wysuszenie skóry, co prowadzi do większej produkcji sebum.

Kolejny krok w pielęgnacji cery trądzikowej to peeling. Dzięki takiemu zabiegowi pozbywamy się martwych komórek naskórka, które mogą zatykać gruczoły łojowe. Najpopularniejsze peelingi, a więc te mechaniczne (z ziarenkami, które ścierają naskórek) to zły pomysł w przypadku trądziku. Mogą spowodować zaostrzenie stanu zapalnego. W przypadku cery trądzikowej stosujemy peelingi enzymatyczne, a więc takie z enzymami owocowymi, ziołowymi oraz kosmetyki z kwasami owocowymi. Składniki, które łagodzą objawy trądziku to wyciągi z pokrzywy, tymianku, drożdży, cynk oraz skrobia.

Lekarz może też zalecić profesjonalny peeling dermatologiczny. Tutaj również stosuje się kwasy owocowe. Taki zabieg zmniejsza przetłuszczanie, zamyka pory, redukuje wszelkie podrażnienia i spłyca blizny po pryszczach.

Babcine porady na zwalczenie pryszczy

Oprócz specyfików z apteki czy drogerii warto też wypróbować domowe sposoby. Najpierw powinniśmy skonsultować tę decyzję z lekarzem i obserwować reakcję naszej cery. Takie sposoby mogą złagodzić przebieg choroby, ale taka domowa terapia wymaga cierpliwości. Jednym ze sposobów jest stosowanie olejków eterycznych, np. olejku różanego, lawendowego czy rycynowego. W odróżnieniu od wcześniej wymienianych olejków, te będą miały łagodzące działanie na naszą cerę. Działają antybakteryjnie, nawilżająco i odżywczo.

Kolejnego sprzymierzeńca znajdziemy w kuchni – jest to ogórek. Możemy zrobić z niego tonik poprzez starcie go na tarce i wymieszanie z ciepłą wodą i łyżeczką miodu. Po kilku godzinach należy przelać płyn przez sitko do buteleczki. Taka mikstura jest bogata w witaminy A, C i E, które wpływają na skórę. Warto przemywać nim twarz przed nakładaniem kremu.

Zioła pomogą Ci w walce z trądzikiem

Picie ziół i robienie z nich okładów jest bardzo bezpieczne, a dodatkowo tanie. Najbardziej popularny jest napar z bratka. Można go pić osobno albo w połączeniu z mniszkiem lekarskim, pokrzywą i skrzypem. Takie herbatki mogą mieć działanie moczopędne, które sprzyja wypłukiwaniu się toksyn z ciała. Z naparów możemy też robić okłady na twarz.

Z ziół można też zrobić domowe maseczki. Opcji i składników jest wiele: rumianek, siemię lniane, kozieradka, liście pokrzywy, rozmaryn. Maseczkę zrobioną z takich ziół powinniśmy ostrożnie nałożyć na twarz pędzelkiem. Inne metody polecane przez babcie to sok z aloesu, mieszanka z miodu i cynamonu czy soki z cytrusów. Wypróbuj co działa na Ciebie najlepiej i stosuj regularnie.

Dieta może pogorszyć albo zaleczyć trądzik

Nasz sposób odżywiania ma wpływ na wszystkie aspekty naszego ciała i zdrowia, również na trądzik. Na ten temat istnieje stosunkowo mała liczba badań, ale kilka obserwacji udowodniło, że spożywanie dużej ilości słodyczy i żywności wysoko przetworzonej ma negatywny wpływ na naszą cerę. Produkty bogate w sól, cukier, tłuszcz, konserwanty i wzmacniacze smaku powinny zostać wykluczone z naszego jadłospisu. Również alkohol i ostre przyprawy mogą podrażnić nasz trądzik.

Żeby wspomóc walkę naszej skóry, musimy dostarczyć jej odpowiednią dawkę witamin i składników odżywczych. Najważniejsze składniki odżywcze to:

  • cynk – wspomaga pracę gruczołów łojowych. Znajdziemy go w owocach morza, rybach i podrobach,
  • witaminy z grupy B – biorą udział w gojeniu stanów zapalnych skóry. Ich źródłem będzie mięso, jajka, rośliny strączkowe, orzechy,
  • witamina C – ma korzystny wpływ na trądzik. Jej źródła to brokuły, cytrusy, zielona pietruszka, czerwona papryka,
  • witamina A – reguluje złuszczanie naskórka. Jej źródła to marchew, szpinak, wątróbka, masło.

Posiłki w diecie osób z trądzikiem powinny być lekkostrawne i pełne świeżych produktów. Unikajmy jedzenia na mieście, fast foodów, słodkich napojów i słonych przekąsek. Zdrowa dieta nie wyleczy trądziku, ale nie będzie go pogarszać, a może nawet pomoże z gojeniem.

Zadbaj o czystość swojego otoczenia

Kosmetyki czy dieta mogą być oczywistymi czynnikami przy leczeniu trądziku. Wiele osób nie myśli jednak o takim aspekcie jak… poszewka na poduszkę. Trądzik nasila się pod wpływem tarcia, więc powinniśmy wybierać miękkie materiały, np. bawełnę satynową. Jeszcze bardziej od materiału ważna jest czystość. Regularne zmienianie pościeli przeciwdziała nagromadzaniu się bakterii. To samo dotyczy ręczników, a nawet ekranu naszego telefonu. Jednym słowem – higiena przede wszystkim.

Trądzik jest częstym powodem kompleksów, ale biorąc pod uwagę, że zmaga się z nim 90% nastolatków i 20% dorosłych, na pewno nie jesteś w tej walce sama. Korzystajmy ze sprawdzonych sposobów, nie nabierajmy się na nowe tricki, dbajmy o higienę wokół siebie i zdrową dietę. Z czasem trądzik minie, a może zdrowe nawyki zostaną z nami na dłużej.

Poprzedni

Etykiety kluczem do zdrowej diety

Co pić na diecie oprócz wody?

Następny

Dodaj komentarz