Jak ustrzec się przed zatruciem?

, Tagi , , , ,

Zatrucie pokarmowe to coś, co każdy przeżył w swoim życiu chociaż raz. I zapewne nie wspomina tego z nostalgią oraz nie chciałby, by przytrafiło mu się to jeszcze kiedyś. Dlatego warto wiedzieć jak uniknąć zatrucia pokarmowego.

Myj się!

Stwierdzenie, że trzeba myć ręce, aby uniknąć chorób, jest dla wielu tak oczywiste, że… tego nie robią. Lub robią, ale w niewłaściwy sposób. Najwięcej bakterii dostaje się do organizmu przez ręce. Dlatego powinny być myte kilka razy dziennie, szczególnie przed jedzeniem. Nie wystarczy spłukać rąk i wytrzeć ich ręcznikiem. Trzeba je dokładnie myć przez okres około trzydziestu sekund, nie wyłączając przestrzeni pomiędzy palcami, paznokci, oraz zewnętrznej części dłoni. Bardzo istotna jest higiena paznokci, powinny być obcięte na krótko i oczyszczone.

 Mycie Rak
Hand Washing Soap Wash, slavoljubovski at pixabay.com

Co jeszcze, by nie chorować?

Najbardziej na choroby bakteryjne narażone są dzieci i osoby starsze. Należy pilnować dzieci, by nie wkładały rąk do buzi. Zabawki niemowląt powinny być regularnie myte, podobnie jak naczynia, z których piją. Nie wolno pozwalać dzieciom, by bawiły się w piaskownicy na placu zabaw, gdyż jest to najczęściej kuweta miejscowych psów i kotów. Dorośli również powinni się pilnować. Lepiej nie jadać na przykład z misek z przekąskami popularnymi na imprezach i w klubach, z których mogą czerpać wszyscy. Większość z nich nie umyła przedtem rąk, znajduje się w nich mnóstwo bakterii kałowych. Zatrucia unikamy również nie spożywając mięsa, które przekroczyło termin ważności.

Tyczy się to praktycznie wszystkich produktów spożywczych, w pierwszej kolejności mięs, ryb, wędlin, kiełbas etc. Jeśli kupujemy jakieś jedzenie, którego termin ważności mija, należy je szybko spożyć. Jedzenie przed spożyciem należy dokładnie umyć. Dotyczy to nie tylko ważyw i owoców, ale również jaj, w temperaturze około siedmdziesiąt stopni. Wszystkie produkty w lodówce powinny być przechowywane rozdzielnie. Dobrze jest nie łączyć również pewnych pokarmów ze sobą, jak na przykład grzybów i alkoholu.

Poprzedni

Alkohol i energetyk równa się śmierć?

Odchudzanie przy pomocy termogenezy

Następny

Dodaj komentarz