Warto jeść pietruszkę

, , Tagi , ,

Pietruszka to jedna z roślin, które są u nas bardzo popularne, ale nie wszyscy chcą ją jeść. Okazuje się to błędem, ponieważ jest to warzywo bardzo zdrowe. Nasze matki i babcie dodawały pietruszki do sałatek i do obiadu, posypując nią młode ziemniaki. To wszystko urozmaica posiłek i czyni go bardzo zdrowym.

Co dobrego zawiera pietruszka?

Zielona natka pietruszki jest warzywem, które zawiera znacznie więcej witaminy C niż popularne cytrusy. Jest więc dobra w profilaktyce przeziębień. Pietruszka to również łatwo dostępne źródło wapnia, co istotne dla osób, które nie jadają nabiału. Innymi cennymi składnikami tego niepozornego warzywa są magnez, fosfor, żelazo, mangan, siarka. Zawiera bombę witaminową , składającą się z długiej listy (witaminy A, witaminy z grupy B, witamina K, beta karoten). Plusem tego warzywa jest również zawartość chlorofilu, zwanego zieloną krwią, oczyszcza krew i pomaga wyprodukować nową. Warzywo to jest hodowane przez cały rok, nawet zimą na oknie w doniczce. Jest to bardzo tani i skuteczny sposób na uzupełnienie witamin jesienią i zimą. Latem bardzo dobrze zachowuje się w ogródku i na balkonie.

 Pietruszka
Parsley Seasoning Salad, AllNikArt at pixabay.com

Pietruszka doraźnie

Zielona natka jest idealna także w przypadkach, gdy potrzeba natychmiastowego działania. Na przykład idealnie odświeża oddech. Żucie natki pietruszki pozwala na pozbycie się nieświeżego zapachu z ust w podobnym stopniu, co mięta. Ponadto połknięcie pietruszki powoduje zmniejszenie zgagi oraz uspokojenie żołądka. Dodana do jedzenia zmniejsza niestrawność i pomaga strawić nawet ciężkie produkty żywnościowe. Nać jest bardzo przydatna w leczeniu schorzeń układu moczowego, nerek i pęcherza. Pietruszka ogólnie oczyszcza organizm, wpływając na prawidłową gospodarkę kwasowo zasadową. Jest też pomocna jako wartościowy czynnik pozwalajacy na lepsze przyswajanie innych składników odżywczych. Zawiera magnez, dlatego wpływa na samopoczucie i funkcje mózgu, zapobiega jesiennej chandrze, a nawet jest przydatna w leczeniu stanów depresyjnych.

Poprzedni

Polecamy

Czy zdrowe jedzenie może szkodzić?

Następny

Dodaj komentarz