Woda mineralna a woda źródlana

, , Tagi , ,

Półki sklepowe uginają się pod naporem różnorakich wód i napoi na ich bazie. Dla przeciętnej osoby nie ma różnicy pomiędzy jedną a drugą butelką, ważne by było się czego napić w przystępnej cenie. Utarło się, że każda woda butelkowana jest zdrowa i dobra. Jednak różnią się one swoimi właściwościami ze względu na źródło pochodzenia. Rozróżniamy wodę źródlaną oraz mineralną. Czym one różnią się od siebie?

Woda źródlana

Nie trudno domyślić się, że pochodzi z podziemnego zbiornika wodnego. Niekiedy samodzielnie znajduje ujście na powierzchnię i płynie po niej, niekiedy konieczne jest zrobienie odwiertu. Źródła te są specjalnie zabezpieczane i chronione, aby nie zostały w żaden sposób zanieczyszczone. Jest to woda, która nie ma znacząco różnych właściwości od wód w naturalnych zbiornikach wodnych, ale jej zaletą jest to, że jest pierwotnie czysta. Wiek źródeł ma nawet kilka tysięcy lat, podczas których jej zasoby nie miały kontaktu ze światem zewnętrznym. Woda źródlana nie może być w żaden sposób uzdatniana ani nie wolno na nią oddziaływać żadnymi środkami chemicznymi.Woda źródlana zawiera mniej związków mineralnych niż woda mineralna. Na półkach sklepowych występują również mieszanki wód źródlanych na przykład z wodami mineralnymi. Na podstawie wody źródlanej są tworzone tak zwane wody smakowe. Należy jednak na nie uważać, gdyż często są słodzone sztucznymi słodzikami, zawierają niezdrowe barwniki i konserwanty.

Pixabay at Pexels

Woda mineralna

Mineralna woda pochodzi z głębokich warstw, aby ją wydobyć w większości przypadków potrzebny jest specjalny odwiert. Woda ta zawiera znacznie więcej pożytecznych składników mineralnych niż woda źródlana. Jest źródłem magnezu, siarczków i innych związków. Woda mineralna jest bardziej twarda i metaliczna w smaku niż źródlana, dlatego w mniejszym stopniu nadaje się do przyrządzania gorących napojów. Ponadto może zostawiać w czajniku osady. W wielu miejscach w Polsce spotyka się specjalne uzdrowiska, gdzie odwiedzający mają dostęp do źródeł wody mineralnej. Woda mineralna, która nosi miano uzdrowiskowej zawiera wyjątkowo dużo jakiegoś składnika, oddziałującego pozytywnie na chore narządy wewnętrzne.

Poprzedni

Astma i alergia wykluczają aktywność fizyczną?

Lecznicze właściwości żurawiny

Następny

Dodaj komentarz