Czy zdrowe jedzenie może szkodzić?

, , Tagi , ,

Obecnie zdrowe żywienie staje się pasją wielu ludzi. Jak grzyby po deszczu powstają nowe witryny internetowe zachęcające do zdrowego jedzenia i aktywności fizycznej. Jest to oczywiście chwalebne postępowanie, ale z drugiej strony stale rośnie liczba otyłych ludzi. Ponadto istnieje również druga strona medalu.

Gdy zdrowy tryb życia staje się obsesją

Wszystko, nawet z założenia dobre rzeczy, mogą zaszkodzić, gdy trafią na podatny grunt. Zdrowe żywienie jest stylem życia, bo zjedzenie sałatki raz w tygodniu nie przynosi żadnych efektów. Aby były one widoczne należy dbać o siebie każdego dnia. Okazuje się jednak, że wielu ludzi bierze to sobie do serca aż za nadto. Popadają w obsjesję na punkcie zdrowego żywienia. Zaburzenie to jest zwane ortoreksją. Dotyczy najczęściej ludzi tak zwanych perfekcjonistów, którzy nigdy nie czują się usatysfakcjonowani swoimi dokonaniami. Wobec tego dążą do perfekcji również w swoim stylu żywienia. Wystarczy, że przeczytają, iż coś szkodzi, by na zawsze to odrzucili. Ich dieta zaczyna się drastycznie kurczyć, ponieważ odkrywają, że coraz więcej produktów ma coś co może zaszkodzić lub zawierają konserwanty. U nich przybiera to formę obsesji, nie wezmą do ust niczego co nie pochodzi ze skontrolowanego przez nich źródła.

 Zdrowe Jedzenie
Zdrowe Jedzenie

Niewłaściwy dobór pożywienia

Jednak nie trzeba popadać w ortoreksję, aby sobie zaszkodzić. Wielu ludzi zachęconych modą na weganizm przechodzi na ten rodzaj diety. Jednak przejście z dnia na dzień na weganizm bez większej refleksji przynosi więcej kłopotów niż korzyści. Weganizm nie polega jedynie na odrzuceniu pewnych produktów – trzeba je jeszcze czymś zastąpić! W przeciwnym razie organizm będzie szwankował, pojawią się problemy z anemią i wieloma innymi chorobami. Dlatego przejście na weganizm powinno być poprzedzone przemyśleniem pewnych spraw. Najważniejszą jest ułożenie zdrowego jadłospisu dostarczającego odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Trzeba zorientować się, czy łatwo będzie je zdobyć, czy stać nas na taki wydatek

Poprzedni

Warto jeść pietruszkę

Czy piwo szkodzi?

Następny

1 komentarz do wpisu “Czy zdrowe jedzenie może szkodzić?”

  1. Jeżeli jemy zdrowe produkty, ale nasza dieta jest mało zróżnicowana to rzeczywiście może to mieć na nas negatywny wpływ. Dlatego warto przygotować sobie dzienniczek posiłków i bazę produktów (np. w Muscle Boss) i dbać nie tylko o dobór zdrowych składników, ale także o ich odpowiednie zróżnicowanie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz