Czy zwykłe chodzenie odchudza?

, , , Tagi , , , , , ,

Istnieją setki dyscyplin sportowych, uprawianych przez tysiące osób. Chodzenie bywa w tym wszystkim niedoceniane a nawet świadomie lekceważone. Czy w świetle tych faktów zwykłe chodzenie przynosi jakieś efekty?

Zalety chodzenia

Chodzenie jest raczej wysiłkiem średnio przynoszącym efekty ponieważ nie absorbuje tak wiele energii jak inne aktywności. Jednak jest to ćwiczenie niezbędne dla prawidłowego kształtowania zdrowia. Nie należy oczekiwać po tej aktywności spektakularnych efektów, chociaż jeśli dużo się chodzi, to są one widoczne.. W zleżności od liczby godzin poświęconych na zwykłe chodzenie mięśnie nóg zaczynają nabierać nowych kształtów, szczególnie uda i łydki. Chodzenie poprawia sylwetkę. Utrzymywanie ciała w pozycji wyprostowanej zwzmacnia mięśnie ramion, szyi oraz lędźwi zmniejszając ryzyko wystąpienia poważnych kontuzji. Wolne spacerki pozwalają się odprężyć i zrelaksować, szczególnie uprawiane na łonie natury. Dzienny dystans do przejścia, jaki należy wykonać to dziesięć tysięcy kroków. Aby wiedzieć ile kroków wykonujemy w ciągu dnia warto zainwestować w krokomierz.

 Spacer
Fam, he at pixabay.com

Marsz dla efektów

Jednak wystarczy zwiększyć tempo chodzenia, aby efekty stały się znacznie bardziej widoczne. Średnioszybki marsz wykonywany codziennie przez około czterdzieści minut przynosi dobre efekty, a w jego czasie możliwie jest spalenie nawet do trzystu kalorii. Im większe nachylenie terenu tym marsz jest efektywniejszy. Prosta trasa nie przynosi tyle korzyści co zróżnicowana na przykład naturalnymi wzniesieniami lub schodami. Bardzo dobrym pomysłem jest maszerowanie po plaży. Innym sposobem na zwiększenie korzyści z chodzenia jest uprawianie nordic walking. To bardzo popularny, ponieważ stosunkowo łatwy sport, polegający na średnioszybkim marszu z użyciem specjalistycznych kijków. Marsz z kijkami pobudza do ruchu wszystkie mięśnie, nie tylko nogi, ale i całe plecy, mięśnie klatki piersiowej, rąk. Dzięki temu masowane i ćwiczone jest całe ciało.

Poprzedni

Sen pomaga schudnąć

Brak ruchu to zagrożenie dla życia

Następny

Dodaj komentarz