Step fitness

, Tagi

Jest jednym z podstawowych sprzętów do ćwiczeń, z jakimi spotkamy się na siłowni oraz w klubach fitness. Step to podłużna platforma o wysokości najczęściej ok. 20 centymetrów. Jest przeznaczony do zajęć grupowych, jak również można z niego skorzystać przy planowaniu indywidualnego treningu. Na zajęcia najczęściej uczęszczają kobiety, jednak można na nich spotkać „męskie rodzynki”. To trening grupowy dedykowany dla każdego, kto lubi dobrą zabawę połączoną z intensywną aktywnością fizyczną.

Od rehabilitacji do intensywnego treningu

Step fitness swoje początki miał na początku lat 90. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowała go Gin Miller, która zmagała się z kontuzją kolana, a step służył jej jako sprzęt rehabilitacyjny. Wchodzenie oraz schodzenie ze stepu okazało się także bardzo dobrym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, co było motywacją dla Miller do popularyzacji swojego autorskiego treningu.

Pierwszy profesjonalny step do ćwiczeń we współpracy z Gin Miller zaprojektowała i wyprodukowała firma Reebok. Przystosowany był on do regulacji wysokości, a więc na jednym sprzęcie mogły ćwiczyć osoby o różnym wzroście oraz możliwe były wykonywanie większej ilości różnorodnych ćwiczeń. W międzyczasie Miller nagrała płytę wideo z treningiem instruktażowym, w jaki sposób poprawnie wykonywać ćwiczenia z wykorzystaniem stepu.

Step fitness – ćwiczenia przy muzyce

Zajęcia step fitness prowadzone są przez instruktorów i trenerów, którzy pokazują ćwiczenia następnie powtarzane przez uczestników zajęć. Dzięki regulacji wysokości stepu każdy może dostosować sprzęt do własnych możliwości i preferencji.

Step fitness obejmuje zazwyczaj ustaloną choreografię. Ćwiczenia muszą być wykonywane w odpowiednim tempie, ale też nie można bagatelizować prawidłowej techniki. Wszystkiemu towarzyszy muzyka, która narzuca tempo, ale też uprzyjemnia trening. Początkujący zaczynają od ruchów podstawowych, jakimi są basic step i V-step. Zaawansowane treningi obejmują już bardziej skomplikowane ruchy, choreografię uzupełnia się o ruchy rąk, obroty, częste zmiany kierunków czy mambo step. Step fitness to zajęcia, które odbywają się w dobrych klubach fitness.To połączenie tańca i ćwiczeń, w związku z czym  w zajęciach z wielką przyjemnością uczestniczą przede wszystkim panie.

Do 600 kcal mniej!

Zajęcia step fitness pozwalają spalić od 400 nawet do 600 kcal. Należą do treningów typu kardio, a zatem są idealne dla osób, które chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów i tkanki tłuszczowej. Zauważalnymi efektami jest ponadto wymodelowanie dolnych partii ciała, czyli ud, łydek i pośladków. Stają się one bardziej jędrne i tym samym sprężyste.

Step fitness przyczynia się ponadto do zwiększenia wydolności krążeniowo-oddechowej, poprawia koordynację ruchową i uelastycznia całe ciało. Doskonale oddziałuje na nasz układ nerwowy, łagodzi stres i relaksuje. Nie można także zapominać o tym, że są to zajęcia grupowe. Można poznać nowych ludzi, zintegrować się z innymi uczestnikami i połączyć z nimi pasję do aktywności fizycznej.

Ćwiczenia ze stepem uznawane są za bezpieczne, jednak istnieją pewne przeciwwskazania. Nie zaleca się tego typu treningu osobom zmagającym się z problemami ze stawami kolanowymi, biodrowymi i skokowymi ze względu na ich szczególne obciążenie podczas ćwiczeń. Nie powinno się ich wykonywać również przy przewlekłym bólu kręgosłupa. Poza tym nie ma żadnych ograniczeń,  warto chociaż spróbować i przekonać się o dużej przyjemności z treningu i satysfakcjonujących efektach.

Poprzedni

Celiakia – eliminujesz gluten, zagraża Ci awitaminoza

Jazda rekreacyjna, freeride, jazda szybka, czyli jak dobrać rolki do stylu jazdy?

Następny

Dodaj komentarz