Jak sobie pomóc przy zgadze?

, Tagi , , , , , ,

Zgaga lub refluks żołądkowy to powszechne problemy. Wynikają z niezdrowej diety i stresu na jaki codziennie wszyscy jesteśmy narażeni. Niestety wielu ludzi lekceważy problem lub sięga po półśrodki, które nie rozwiązują problemu, ale powodują kolejne problemy zdrowotne.

Przyjrzyj się swojej diecie

Za nieprzyjemne pieczenie okolicy serca (zgaga często jest mylona z jego zawałem!) odpowiada kwas żołądkowy, którego jest… za mało. Żołądek nie może poradzić sobie ze strawieniem posiłków, dlatego treść żołądkowa zalega w nim. Ma tendencję do cofania się w kierunku przełyku. Dlatego warto stosować lekkostrawną dietę. Wykluczone jest zjadanie potraw tłustych, smażonych na głębokim tłuszczu. Nie są zalecane również dania zbyt słone, w tym chipsy, słone paluszki, solone przekąski (np krakersy) i tego typu rzeczy. Nawet zwykłe bułki pszenne zawierają ogromną ilość soli. Dobrze jest również unikać kwaśnych potraw potraw, które wzmagają działanie kwasu żołądkowego takich jak pomidory, owoce cytrusowe. Odpadają również popularne napoje takie jak mocna herbata, kawa, bez której wielu nie jest w stanie żyć, gazowane napoje i alkohol.

Wyrzuć tabletki na zgagę!

Gdy piecze i pali ratujemy się tabletkami na zgagę dostępnymi bez recepty. Ich działanie polega na neutralizowaniu kwasu żołądkowego. Tylko, że na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie, a nawet szkodliwe! Osoby ze zgagą cierpią nie na nadmiar, ale na niedobór kwasu żołądkowego. Już w tej sytuacji żołądek ciężko radzi sobie z trawieniem i z pewnością nie jest w stanie wyodrębnić wszystkich składników pożywienia niezbędnych dla zdrowia i życia. Dodatkowe neutralizowanie kwasu żołądkowego prowadzi do wyjałowienia organizmu, który nie jest w stanie pobrać z niego odpowiedniej ilości mikroelementów i witamin. Jest to prosta droga do niedoborów, na przykład niedoboru żelaza i anemii. Nie musi ona dotykać wcale tych osób, które na przykład kiepsko się odżywiają, nie jedzą mięsa. Równie dobrze może to być spowodowane niedoborem kwasu. Leczeniem zgagi powinno być uzupełnienie kwasu solnego w żołądku.

Poprzedni

Nie lekceważ grypy

Przekąski, które mają 100 kalorii

Następny

Dodaj komentarz