Swego czasu diety białkowe wywołały wielką furorę. Dziś już mniej przychylnym okiem patrzy się na dietę Dukana czy Atkinsa. Nie dlatego, że są nieskuteczne.
Dlaczego diety białkowe działają?
Diety białkowe to diety jak nazwa wskazuje oparte na białku. Nadrzędna zasada mówi, aby spożywać wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso, ryby, nabiał, jaja. Im więcej mięsa, tym więcej białka. W zależności od rodzaju diety jedzenie protein jest zalecane przez dłuższy lub krótszy czas, ale przynajmniej w jednym przypadku większa ilość białka to coś co powinno w diecie zostać do końca życia. Działanie diet białkowych jest dość proste. Ponieważ ciało nie otrzymuje węglowodanów, trawi zapasy tłuszczu. W tym samym czasie człowiek nie odczuwa głodu, ponieważ mięso przez długi czas daje poczucie sytości. To pieczenie dwóch kąsków na jednym ogniu. Jednak jak to zwykle w życiu bywa diety białkowe przestają być już tak popularne, ponieważ coraz więcej lekarzy wskazuje na ich wady.
Wady diet białkowych
Przede wszystkim każdy kto ma odrobinę rozumu oraz uważał na lekacjach biologii o składnikach pożywienia, powinien wiedzieć, że do odpowiedniego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje równowagi. Jednocześnie nie istnieją ważniejsze i mniej ważne składniki, wszystkie, węglowodany, białka, tłuszcze, stoją na jednym poziomie. Tymczasem diety białkowe proponują spożywanie ogromnych ilości białek względem innych składników. Nadmiar białka natomiast jest dla organizmu szkodliwy. Przede wszystkim organizm jest narażony na wyjałowienie poprzez wyrzucanie wartościowych składników diety ze względu na braki pożytecznych tłuszczów i węglowodanów biorących udział w transporcie witamin i mikroelementów. Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia kwasicy, czyli groźnego w skutkach zakwaszenia organizmu. Ostatnim, najgorszym procesem zachodzącym w organizmie pod wpływem białek są uszkodzenia narządów wewnętrznych jak nerki czy wątroba. Są to narządy wyjątkowo delikatne. Ich uszkodzenia bywają nieodwracalne.