Jedz wolniej i obserwuj efekty

, Tagi

Rzeczywistość wygląda tak, że większości z nas chociaż raz w życiu zdarzyło się zjeść w pośpiechu i na stojąco. Tymczasem ludzki układ pokarmowy nie jest do tego przystosowany. Oto korzyści jakie daje wolniejsze spożywanie posiłków.

Szczuplejsza sylwetka

Jeśli jemy w pośpiechu powoduje to pochłanianie dużych ilości jedzenia na raz. Jedząc więcej ważymy więcej. Ponadto osoby mające tendencję do szybkiego jedzenia, wybierają jedzenie wysokokaloryczne i tłuste, byleby tylko poczuć sytość. Jedzą posiłki przetworzone, ponieważ te łatwiej jest pogryźć i połknąć lub nawet w wielu przypadkach nie wymagają w ogóle gryzienia. W rezultacie w diecie brakuje wielu składników odżywczych, chociaż dostarczanych jest duża ilość kalorii. Zaburzone jest również trawienie posiłków. W rezultacie mamy do czynienia z zaburzeniami metabolizmu oraz odkładaniem się tłuszczu nie w jednym miejscu. Na przykład tłuszcz odkłada się głównie na brzuchu, biodrach lub pośladkach. Wolniejsze jedzenie pomaga w zachowaniu szczupłej, równomiernej sylwetki i zażegnaniu wielu problemów zdrowotnych.

Lepsze samopoczucie

Jedzenie to przyjemność, podczas gdy wielu ludzi po prostu je mechanicznie, byleby napełnić brzuch i rzucić się w wir zajęć. Ponadto osoby te mają bardzo mało czasu dla rodziny, jak i dla siebie. Podczas jedzenia najczęściej spotykamy się z rodziną. Dobre kontakty z nią są według psychologów jednym z najważniejszych filarów mających za zadanie zapewnić zdrowie psychiczne. Osoby, które mają dobre kontakty z rodziną żyją dłużej i są zdrowsze, niż te, które tego nie robią. Dlatego dla wielu kultur tak ważna jest celebracja posiłków, a także przyjemność czerpana z ich spożywania. Psychologowie twierdzą, że zjadanie zdrowych posiłków podnosi również satysfakcję ponieważ wiąże się ze świadomością robienia czegoś dobrego dla siebie i innych. Pięknie zastawiony, kolorowy stół to idealne miejsce na zaznanie chwil szczęścia w gronie rodziny i przyjaciół.

Poprzedni

Czy warto stosować ziołoterapię

Dlaczego mamy tak wielki apetyt na mięso?

Następny

Dodaj komentarz