Czy warto stosować ziołoterapię

Tagi , , , , ,

Zioła są znanym od wieków remedium na multum dolegliwości. Wielu ludzi i dziś stosuje lekarstwa z natury, są i tacy, którzy uważają, że tylko leki syntetyczne są w stanie poprawić ich stan zdrowia.

Czy zioła są skuteczne?

Skuteczność ziół jest w wielu przypadkach potwierdzona naukowa, a wiele leków i większość suplementów oparta jest na nich. Różnią się od oficjalnych lekarstw tym, że łatwiej je przyjmować – wystarczy pigułkę popić wodą. Tak naprawdę jednak moc ekstraktów z rośliny w leku jest znacznie niższa niż w przypadku zastosowania zioła świeżego, soku z niego lub esencji. Popularne jest także zażywanie suszu z ziół. To wszystko ma większą skuteczność niż każdy inny lek. Jednocześnie zioła tak samo jak lekarstwa powinny być opatrzone popularną w reklamach formułką o tym, że każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża zdrowiu a nawet życiu. Wiele ziół źle stosowanych może szkodzić, a niektóre są na tyle trujące, że doprowadzają do zgonu. Bardzo wiele zależy na przykład od dawki. W niewielkiej ilości działają jak lekarstwo, w większej jak trucizna.

Czy warto się leczyć ziołami?

Warto leczyć się ziołami, jednak równocześnie stosować się do pewnych zasad. W wielu terapiach zioła pełnią bardzo dużą rolę pomocniczą, nie ustępując syntetycznym lekom, a nawet mają nad nimi przewagę. Niekiedy samodzielnie zaprowadzają porządek w organizmie. Wiele zależy również od kontaktu z utalentowanym i doświadczonym zielarzem. To dzięki jego wiedzy i połączeniu różnych mieszanek ziołowych zdrowie szybciej do nas wraca. Istnieje również potrzeba konsultowania przyjmowania ziół z lekarzem, ponieważ wiele z nich może zakłócać przebieg terapii, na przykład zmniejszać lub przeciwnie potęgować działanie leków, co grozi uszczerbkiem na zdrowiu. Zioła są również o wiele tańsze niż większość lekarstw dostępnych w aptece. Co istotne możemy za grosze kupić nasiona danej rośliny i hodować ją samodzielnie, by mieć nieograniczony dostęp do świeżych zasobów. Warto o tym pamiętać szczególnie na początku sezonu, kiedy wiele roślin należy już zasiewać.

Poprzedni

Co szkodzi bardziej niż papierosy?

Jedz wolniej i obserwuj efekty

Następny

Dodaj komentarz