Rewolucja na stołówce

, Tagi , , , ,

Kiedyś stołówki były nieodłącznym elementem każdej szkoły. Dziś znajdują się tylko w połowie polskich szkół. Ponadto to, co tam się serwuje jest dalekie od tego, co powinno znaleźć się na talerzach dzieci.

Czy wiesz, co je twoje dziecko?

Najczęściej rodziców uspokaja myśl, że będzie miało co zjeść w szkole. Płacą niemałe pieniądze, by wykupić obiady w stołówce. Tymczasem to, co dzieje się w większości takich przybytków jest dość straszne. Przede wszystkim liczy się oszczędność. Kupowane jest tanie, przetworzone jedzenie, jakie może być przygotowane szybko i być przechowywane dość długo. Potrawy są przyrządzane z użyciem popularnych przypraw, jak na przykład vegetą. Danie, które trafia na talerz wygląda i pachnie ładnie, ale niewiele ma wspólnego z dawnym jedzeniem stołówkowym. Zawiera bardzo duże ilości konserwantów oraz soli. Dopełnieniem tego smutnego obrazu są sklepiki szkolne, które pomimo wycofania słodkich bułek, dalej serwują różnego rodzaju słodycze i niezdrowe przekąski. Niekiedy i nieszczęsne bułki wcale nie wyemigrowały ze sklepików, ale są dostępne dla uczniów… pełnoletnich.

Jak powinien wyglądać posiłek w szkole

Ten stan rzeczy był już wiele razy przedmiotem dyskusji w Ministerstwie Zdrowia, jednak do tej pory obraz sytuacji w nich nie uległ znaczącej zmianie. Tymczasem każdy rodzic domyśla się jak powinny jeść dzieci. Przede wszystkim posiłki powinny być przyrządzane od podstaw, z naturalnymi przyprawami. Koniec z jedzeniem w puszkach. Przygotowanie zdrowszych posiłków dla dzieci nie wiąże się z większymi kosztami, czasem z większym nakładem pracy, co przecież jest obowiązkiem pracowników stołówki. Zarówno personel stołówkowy jak i nauczyciele powinni być szkoleni w zakresie tego, co powinno znajdować się w szkolnym sklepiku oraz jak układać jadłospis dla uczniów w ten sposób, aby posiłki były pełnowartościowe i zdrowe. Ostatnimi czasy sytuacja ta na szczęście zaczyna podlegać pewnej poprawie. Pozostaje mieć nadzieję, że niedługo świadomość rodziców, nauczycieli, pracowników, a także samych dzieci wzrośnie.

Poprzedni

Sposoby zapobiegania bólowi głowy

MSM składnik na piękne włosy i paznokcie

Następny

Dodaj komentarz